Czekoladowa fontanna – hit weselnych atrakcji

Czekoladowa fontanna – hit weselnych atrakcji

Rynek usług weselnych ciągle się rozrasta i w zasadzie nie ma ograniczeń w kreowaniu ciekawych pomysłów, które zaspokoją gust najbardziej wymagających Par Młodych. Dzisiaj chciałabym skupić się na czekoladowych fontannach. Jak dotąd tylko na jednym weselu widziałam takie cudo i moja opinia może nie być zbyt obiektywna. Tak czy inaczej, zachęcam do dalszej części wpisu.

Fontanna czekoladowa na wesele to z założenia doskonała atrakcja, która, tak jak stół wiejski, ma aktywizować naszych gości oraz dostarczyć rozkoszy podniebieniu. Jej praca polega na tłoczeniu czekolady do górnej części fontanny. Następnie czekolada swobodnie opada na odpowiednio zaprojektowanych kaskadach do głównej misy, znajdującej się na samym dole. korzystanie z fontanny jest niezwykle proste. Pod wybrana kaskadę podkładamy wybraną przekąskę i pozwalamy, aby fontanna ją całkowicie oblała.

W skład fontanny wchodzi zazwyczaj estetyczny stół o odpowiednich wymiarach, na którym będzie znajdowała się fontanna. Stół i fontanna są odpowiednio udekorowane. Dekoracje można ustalić w taki sposób, aby współgrały z wystrojem sali weselnej. Na stole znajduje się również dwustopniowy podest (zazwyczaj podświetlany), który wyróżnia fontannę czekoladową. Dookoła fontanny znajdują się talerze z różnymi słodkimi przekąskami, które nasi goście maczają w czekoladzie. Urządzenia są oczywiście certyfikowane i nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia.

Fontanna czekoladowa na wesele w zależności od wielkości wesela może przybierać różne rozmiary. Wszystko zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Jednak na rynku utarło się następujące zestawienie:

Dla 50 osób: fontanna o wysokości około 50 cm (cena około 300 zł)
Dla 100 osób: fontanna o wysokości około 70 cm (cena około 600 zł)
Dla 200 osób: fontanna o wysokości około 90 cm (cena około 800 zł)

Podane wartości są przybliżone, ponieważ różni usługodawcy różnie wyceniają swoje usługi. Powyższe zestawienie nie jest oczywiście ostatecznym wyznacznikiem. Nie trudno będzie znaleźć usługodawców, którzy posiadają w swoim asortymencie fontanny o wysokości ponad 120 centymetrów i będą Oni właśnie taką fontannę polecać na duże wesele. Jeżeli wśród naszych gości nie ma zbyt wielu amatorów czekolady czy samych słodkości, nie musimy wybierać wariantu odpowiadającego konkretnej liczbie gości. Można wybrać fontannę mniejszą. Stosuje się często inny wyznacznik, jakim jest między innymi ilość czekolady w fontannie. Szacuje się, że 10 kilogramów czekolady jest w stanie zaspokoić 250 gości. Oczywiście, jeżeli gości jest więcej, możemy czekoladę uzupełnić o kolejne 10 kilogramów.

Sama czekolada zazwyczaj jest czekoladą belgijską z firmy Barry Callebaut, która na prawdę jest smaczna. Warto dodać, że firma Barry Callebaut uchodzi za najlepszego producenta czekolad na świecie. Niektórzy usługodawcy posiadają w swoim asortymencie fontanny dwusmakowe. Czyli takie, które oferują dwie wybrane czekolady. Do wyboru mamy czekolady tradycyjne oraz smakowe. Są to między innymi czekolady:

gorzka
biała
cappucino
miodowa
karmelowa
limonkowa
truskawkowa
pomarańczowa

Dodatki do czekolady są przygotowane w taki sposób aby można je było łatwo maczać w czekoladzie oraz aby nie odrywały się od nich żadne pomniejsze cząstki, co mogłoby pogorszyć walory estetyczne samej fontanny. Wśród dodatków możemy między innymi wymienić:

bakalie
rurki waflowe
pianki marshmallow
banany
mandarynki
ananasy
pomarańcze
kiwi
arbuzy

Fontanna czekoladowa na wesele musi być odpowiednio zabezpieczona w trakcie imprezy. W cenę fontanny wliczona jest również obsługa kateringowa. Wiele Par Młodych decyduje się na rezygnacje z usługi kateringowej, ponieważ znacząco zmniejsza to koszty usługi. Czy jednak takie rozwiązanie ma sens?

Jak wspomniałam, byłam tylko na jednym weselu z czekoladową fontanną z wykupioną usługą kateringową. Otoczenie fontanny było na bieżąco czyszczone a dodatki uzupełniane. Obciążanie obsługi sali tymi obowiązkami sprawia, że są one wykonywane z „doskoku”. A wiemy jak to wygląda w praktyce. Osoba przygotowująca taką czekoladę pierwszy raz, może ją za bardzo podgrzać lub nawet spalić. Wówczas fontanna kompletnie traci na swojej atrakcyjności. Ponadto, bez osoby zajmującej się tylko fontanną, jej otoczenia zaczyna przypominać chlewik. Goście bardzo często zapominają o talerzykach i tym samym brudzą podest fontanny. Pomimo odpowiedniego przygotowania przekąsek bardzo często zdarza się, że jednak spadnie ona z widelca lub patyczka. Znacząco zmniejsza to estetykę atrakcji oraz może zablokować samą fontannę. W rezultacie czekolada nie płynie, tylko kapie, a w skrajnych przypadkach przestaje nawet kapać. Pamiętajmy również o dzieciach, które mogą pobrudzić nie tylko siebie, ale również otoczenie fontanny. Warto, aby przy fontannie była osoba, która zadba o jej atrakcyjność, bieżące uzupełnianie przekąsek oraz samej czekolady. Bez bieżącej obsługi fontanny może dojść do sytuacji, że w fontannie będzie pływało praktycznie wszystko. Włącznie z patyczkami i chusteczkami.

Fontanna czekoladowa to bardzo ciekawa i interesująca atrakcja. Wspaniale komponuje się ze słodkim kącikiem, który oferuje ciasta oraz słodkie przekąski. Stanowi również doskonałą opozycje dla stołu wiejskiego. A jak wiemy, jest on praktycznie sztandarową pozycją na imprezach weselnych.

Dodaj komentarz