Domy modułowe – szybka budowa domu, bez pozwolenia na budowę

Domy modułowe – szybka budowa domu, bez pozwolenia na budowę

Alternatywą dla tradycyjnego budownictwa coraz częściej stają się domy modułowe, które pod względem stylu przypominają domy ze Skandynawii. Zbieżność stylu jest tutaj nie bez powodu, ponieważ pierwsze domy modułowe zaczęły powstawać właśnie w północnym regionie Europy, a także w Ameryce Północnej.

Dlaczego domy modułowe stały się aż tak popularne? Co możemy zyskać, decydując się na ich postawienie? Czy zawsze trzeba mieć pozwolenie na budowę domu modułowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

Szybko, ekologicznie i tanio – to wyróżnia budownictwo modułowe

Domy modułowe powstają z gotowych, wcześniej przygotowanych, przestrzennych elementów, które określa się jako prefabrykaty. Konstrukcja modułowa pozwala na szybkie połączenie kilku, a nawet kilkunastu gotowych elementów, w pionie i poziomie. Umożliwia to tworzenie ogromnych, także wielopiętrowych budynków, które można wykorzystywać na różne sposoby. Tego typu obiekty znajdują zastosowanie nie tylko jako budynki mieszkaniowe. Wykorzystywane są także jako obiekty komercyjne (pawilony handlowe), niewielkie punkty gastronomiczne, szkoły, szpitale, stacje benzynowe, garaże itp.

Znaczna część obiektów budowanych z gotowych modułów powstaje z kontenerów budowlanych, które pozwalają na szybkie stworzenie tymczasowego lub zastępczego pomieszczenia. Przykładowo tego typu obiekty są wykorzystywane jako tymczasowe obiekty mieszkalne dla osób, które utraciły swoje domy lub mieszkania na skutek katastrofy. Od dłuższego czasu można zaobserwować, że budownictwo modułowe umożliwia stawianie całorocznych domów mieszkalnych, w których można zamieszkać na stałe. W tym przypadku domy modułowe tworzone są z ekologicznych materiałów (najczęściej drewna lub stali) i wykorzystują nowoczesne technologie, które sprawiają, że domy są energooszczędne. Produkcja nowoczesnego domu może zatem być zrównoważona i bezpieczna dla naturalnego środowiska.

Domy modułowe, a pozwolenie na budowę

Budownictwo modułowe znajduje najczęściej zastosowanie tam, gdzie dąży się do maksymalnego skrócenia czasu realizacji i minimalizacji uciążliwości budowy dla właściciela domu. Stworzenie prefabrykatów trwa około kilku tygodni. W tym czasie ściany i pozostałe elementy domu zostają wyposażone w zaplanowane instalacje, okna i drzwi. Co więcej, przed ukończeniem każda ze ścian zostaje wygładzona i doprowadzona niemal do ostatecznego wyglądu. Właścicielowi domu pozostaje pomalowanie lub wytapetowanie powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych.

Po ukończeniu etapu produkcyjnego następuje załadowanie wszystkich prefabrykatów do transportu i przewiezienie na plac budowy. Następuje etap składania domu w jedną całość – trwający zazwyczaj kilka tygodni. Krótki czas wynika z jakości prefabrykatów i ich gotowości, które zostają złożone niezależnie od warunków atmosferycznych i pory roku.

Brak pozwolenia na budowę jest kolejną cechą wyróżniającą domy modułowe. Należy jednak pamiętać, że nie każdy dom modułowy spełnia tę cechę. Powierzchnia domu modułowego nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych – jeśli budynek jest większy, wówczas pozwolenie na budowę jest niezbędne.

Dodaj komentarz