Ile kosztuje przedszkole?

Ile kosztuje przedszkole?

Posyłając swoje dziecko pierwszy raz do szkoły i wybierając dla niego najlepsza placówkę przedszkolną bierzemy pod uwagę wiele aspektów: poziom nauczania maluchów, możliwości spędzania czasu wolnego, wyżywienie, sprawdzenie kadry pedagogów, zajęcia dodatkowe oraz czas pracy przedszkola. Wielu rodziców decyduje się na przedszkola publiczne, ale wielokrotnie zostajemy na lodzie, ponieważ brakuje w nich miejsca dla naszych dzieci. Co zrobić w takim wypadku? Dobrze jest wtedy rozejrzeć się za placówką prywatną, ale pozostaje pytanie: ile kosztuje przedszkole?

 

Jakie znaczenie ma to ile kosztuje przedszkole?

 

Coraz więcej rodziców decyduje się na przedszkole prywatne, nawet jeżeli bliżej mieliby do przedszkola publicznego. Dzieci spędzają w przedszkolu dużą część dnia, jest to około 7 godzin dziennie, szczególnie długi pobyt jest wówczas, gdy oboje rodziców pracuje na pełen etat. Ile kosztuje przedszkole i od czego ta cena zależy? Od wielu aspektów, takich jak godziny pobytu, rodzaj zajęć jakie dziecko ma do wyboru oraz możliwość opłacenia zajęć dodatkowych, dzięki których nie będzie problemem pozostanie dziecka dłuższy czas w placówce.

W przedszkolu prywatnym rodzice płacą za każdą godzinę spędzoną przez dziecko, natomiast w publicznej placówce pierwsze pięć godzin jest zazwyczaj darmowe, dopiero gdy przekroczymy ten czas musimy zapłacić za każdą kolejną godzinę. Kwoty takich opłat w przedszkolu publicznym są stosunkowo niskie, ponieważ jest to złotówka za godzinę. Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim wariancie rodzice muszą opłacić posiłki dziecka, więc kwota automatycznie się podnosi.

Kolejnym aspektem jaki należy wziąć pod uwagę, gdy sprawdzamy ile kosztuje przedszkole jest dostępność miejsc. Kiedy chcemy zapisać dziecko do przedszkola publicznego, nie powinniśmy być zdziwieni, gdy otrzymamy informację, że brakuje miejsc dla dzieci poniżej 6 roku życia, lub brakuje funduszy na zajęcia dodatkowe, dlatego przedszkole działa tylko w określonych godzinach. W takiej sytuacji nie pomoże nawet inicjatywa rodzicielska, aby dzieciaki mogły odpłatnie zostawać dłużej w placówce, ponieważ miejsce zaaranżowane pod przedszkole publiczne nie może być wynajmowane.

 

Co bierzemy pod uwagę, gdy zastanawiamy się ile kosztuje przedszkole?

 

W przedszkolu publicznym nasze dziecko zrealizuje jedynie podstawę programową, a resztę czasu spędza na zabawie z rówieśnikami, natomiast w prywatnej placówce czas zostanie wykorzystany na zajęcia dodatkowe. Pozwolą one rozwinąć naszemu dziecku swoje zainteresowania, odkryć pasje i dziedziny, w których dobrze mu idzie.

W przedszkolach prywatnych rodzice opłacają posiłki dziecka, z reguły są one podawane 3 razy w ciągu dnia, ale opłata jest naliczana tylko wówczas, gdy dziecko jest obecne w szkole. Kiedy sprawdzamy ile kosztuje przedszkole, zawsze zastanawiamy się nad tym ile wyniesie nas dzienna racja żywieniowa naszej pociechy i jak ona będzie wyglądała. Ceny przedszkoli prywatnych zależne są od realizowanego programu zajęć, ilości zajęć dodatkowych, a także warunków w jakich nasze dziecko będzie każdego dnia przebywać. Wahają się one od 500 do nawet 1500 złotych miesięcznie.

Mimo wysokich stawek, przedszkola prywatne cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem, a rodzice wprost “biją się” o miejsce w nich dla swojej pociechy. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że coraz więcej rodziców pracuje przez długi czas i nie mogą liczyć na niczyją pomoc w opiece nad dziećmi. Dziecko w przedszkolu prywatnym ma również bardzo dobrze zorganizowany czas, uczy się nowych rzeczy, ma te czas na zabawę i nie nudzi się. Dlatego też dzieci uczęszczające do placówek prywatnych nie odczuwają aż tak tęsknoty za rodzicami a dodatkowo mają większe możliwości rozwoju.

Jeśli zastanawiamy się ile kosztuje przedszkole prywatne, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty, których nie oferuje nam placówka publiczna, do której i tak nie mamy gwarancji się dostać. Nasze dziecko będzie miało możliwość nauki języka obcego czy wymarzonego sportu od najmłodszych lat. Zajęcia aktorskie rozwiną jego pewność siebie, a taneczne pozwolą wyrazić emocje.

Dodaj komentarz