Masło czy margaryna, czyli co lepsze dla zdrowia?

Masło czy margaryna, czyli co lepsze dla zdrowia?

Zarówno masło, margaryna, jak i olej mają swoich zwolenników i przeciwników. Eksperci od zdrowego żywienia alarmują i przestrzegają przed nadużywaniem ich w kuchni, ale mają one także swoje zalety. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę z konieczności zachowania pewnej ostrożności.

Naturalne, krowie masło powstaje ze śmietany z krowiego mleka, jest więc produktem typowo zwierzęcego pochodzenia. Zwiera w sobie około 80 – 85% tłuszczu, w związku z czym zalicza się do produktów wysoko energetycznych. Czyste masło ma niemalże biały kolor, ale często jest barwione wyciągiem z marchwi lub sztucznymi barwnikami w celu uzyskania apetycznego, żółtego koloru.

Mimo tego, że krowie masło zawiera bardzo duże ilości cholesterolu, niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych, jest też źródłem witamin (A, D) i składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju organizmu. W związku z tym polecane jest dla dzieci do lat siedmiu, osób w podeszłym wieku i kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Zaletą masła jest jego szybkie trawienie przez nasz układ pokarmowy.

Popularna w naszych kuchniach margaryna to nic innego, jak mieszanka tłuszczy roślinnych, zwierzęcych, wody, mleka oraz polepszaczy i konserwantów. Zawartość czystego tłuszczu zależy tu przede wszystkim od proporcji składników i może wynosić od 40 do 80%. Margaryny miękkie, przeznaczone do smarowania pieczywa praktycznie nie zwierają szkodliwych izomerów trans, co jest ich niewątpliwym atutem, ale już te twarde mają ich w sobie sporo.

Główną wada margaryn jest jednak stosunkowo duża zawartość sztucznych barwników i składników, które mają na celu przedłużanie terminu przydatności produktu, poprawę jego smaku, zapachu i konsystencji. Wszystkie one nie są obojętne dla naszego organizmu, a mimo to osoby dorosłe powinny na co dzień sięgać raczej po margarynę, niż masło.

W każdym przypadku powinniśmy jednak pamiętać, że w kuchni, która ma być zdrowa, trzeba umiejętnie korzystać ze wszystkich opcji i wybierać te, które są dla nas najkorzystniejsze. Do smarowania pieczywa najlepiej zatem używać masła lub margaryny, w zależności od wieku i potrzeb organizmu. Do sałatek idealnie nadaje się oliwa z oliwek, a do smażenia zdecydowanie olej roślinny. Co prawda smażyć możemy także na maśle czy margarynie, ale będzie to zdecydowanie gorsze dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz