Wkładki do zamków – jakie wybrać?

Wkładki do zamków – jakie wybrać?

Wkładki do zamków to kluczowa część zabezpieczeń drzwi do twojego domu czy biura. W dużej mierze to właśnie one odpowiadają za to, czy ktoś będzie w stanie sforsować zastosowane zabezpieczenia czy nie. Do wyboru są przede wszystkim dwa typy wkładek – bębenkowe i patentowe.

  1. Jak działają wkładki bębenkowe?
  2. Dlaczego warto wybrać patentowe wkładki do drzwi?

Jak działają wkładki bębenkowe?

Wkładki do drzwi bębenkowe do najprostsza forma wypełnienia zamka. Cieszy się ona bardzo dużą popularnością, także ze względu na swoją atrakcyjną cenę. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to zabezpieczenie o ograniczonej skuteczności. Otwarcie zamka z taką wkładką do drzwi następuje przez odblokowanie bębenka i jego obrót. Nie jest to szczególnie rozbudowana i wyrafinowana konstrukcja, co z kolei przekłada się na ograniczony poziom zabezpieczenia, jaki gwarantuje. Jest ona natomiast właściwie bezawaryjna. Cechuje się długą żywotnością nawet przy nie zawsze właściwym użytkowaniu. Do wyboru są trzy rodzaje takich wkładek do drzwi:

  • wkładki do drzwi dwustronne z otworem na klucz z obu stron, bardzo estetyczne, a przy tym tanie
  • wkładki z gałką, które stanowią rozbudowaną wersję wkładek dwustronnych, tyle tylko, że po jednej stronie drzwi zamiast wejścia na klucz jest gałka, która zastępuje klucz; rozwiązanie wygodne, szczególnie do zamykania drzwi od środka;
  • wkładki jednostronne dające możliwość zamknięcia i otwarcia drzwi tylko z jednej strony; jedno z bezpieczniejszych, ale niestety mocno ograniczonych rozwiązań.

Dlaczego warto wybrać patentowe wkładki do drzwi?

Wkładki do drzwi zarówno w domu, jak i biurze mają gwarantować przede wszystkim odpowiedni poziom bezpieczeństwa tego, co w środku danego pomieszczenia. Wkładki bębenkowe to rozwiązanie w tym zakresie bardzo ograniczone. Jeśli zależy ci na naprawdę wysokim poziomie zabezpieczeń, rozważ zakup wkładek do drzwi, które są wyposażone w dodatkowe mechanizmy zabezpieczające przed nieuprawnionym otwarciem zamka. Mowa oczywiście o wkładkach patentowych, które mogą się między sobą różnić poziomem zabezpieczenia kodu klucza (klasa wkładki od 1 do 6) oraz odpornością wkładki do drzwi na atak (klasa od 1 do 2). Więcej dowiesz się tutaj: https://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-drzwi/wkladki-patentowe-atestowane

Bardzo często są to rozwiązania tworzone pod kątem systemów Master Key. Ze zwykłymi wkładkami bębebkowymi takich zabezpieczeń nie sposób wprowadzić. W zależności od potrzeb wybierać możesz spośród bardzo różnych wkładek patentowych. Na przykład jednostronna wkładka do drzwi sprawdzi się jako zamek garażowy, do magazynku, archiwum lub piwnicy. Dwustronne wkładki do drzwi stosuje się natomiast jako zabezpieczenie drzwi wejściowych do domu lub mieszkania.

 

Dodaj komentarz