Kredyt refinansowy – co oferuje i kto może z niego skorzystać

Kredyt refinansowy – co oferuje i kto może z niego skorzystać

Często tak bywa, że kupiliśmy coś w momencie kiedy było drogie, a później znacznie staniało i czuliśmy się stratni. Nie inaczej jest z rynkiem kredytów. Możliwe, że kredyt który wydawał się korzystny w momencie jego zaciągania po pewnym czasie, czasami nawet bardzo krótkim staje się nieopłacalny. Może okazać się, że w porównaniu do innych ofert nasz kredyt jest zbyt wysoko oprocentowany lub zawiera szereg zbędnych opłat dodatkowych. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być rzadko wspominany kredyt refinansowy. Jednak co on właściwie oferuje? Dla kogo jest przeznaczony?

Jak działa kredyt refinansowy?

Jest on szczególnie atrakcyjny dla osób spłacających kredyty hipoteczne, a więc długoterminowe. Podczas gdy w kredycie krótkoterminowym mało atrakcyjne warunki można jakoś przeboleć, inaczej ma się sprawa z kredytem hipotecznym. Zawieramy go w końcu na kilka a nawet kilkadziesiąt lat, więc nawet mała różnica na przykład w oprocentowaniu może okazać się wielka. Kredyt taki pozwala na zaciągnięcie nowego kredytu na lepszych warunkach w celu spłacenia obecnego. W praktyce oznacza to na ogół zmianę banku, a wraz z tym zmianę oprocentowania, a także kosztów dodatkowych takich jak prowizja czy ubezpieczenie. Kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy w gotówce – przeznaczane są one bezpośrednio na spłatę poprzedniego zadłużenia. Dzięki takiemu ruchowi możemy znacznie obniżyć miesięczne raty i odciążyć domowy budżet.

Czy refinansowanie kredytu zawsze będzie opłacalne?

Mogłoby się wydawać, że z pewnością refinansowanie kredytu zawsze musi być dobrym ruchem. Niekoniecznie jednak tak jest. Po wliczeniu dodatkowych kosztów i opłat może okazać się, że wcale nie zyskamy, a wręcz stracimy. Wobec tego kluczowe jest dokładne zapoznanie się z ofertami jak największej liczby banków, aby wybrać tą najbardziej korzystną. Biorąc pod uwagę, jak wielkie sumy pieniędzy wchodzą w grę być może warto także skorzystać z usług doradcy kredytowego. Jego wiedza i doświadczenie może pozwolić na znacznie większe oszczędności, niż bylibyśmy w stanie osiągnąć samodzielnie. W każdym razie z całą pewnością należy dokładnie przeczytać każdą umowę przed jej podpisaniem. Zwłaszcza należy zwracać uwagę na elementy takie jak oprocentowanie kredytu, ilość i wysokość rat, a także prowizje i opłaty. Istnieje także możliwość, że bank będzie wymagał wykupienia od niego dodatkowych usług, na przykład ubezpieczenia.

Kredyt refinansowy może być dla wielu świetnym rozwiązaniem na wydostanie się ze złego kredytu hipotecznego. Warto więc wiedzieć, jak działa i komu może się przydać.

Dodaj komentarz