Słuch jest dla człowieka swego rodzaju drogą do poznania świata. Jest nie tylko podstawą poprawnego porozumienia się z drugim człowiekiem, ale też autokontroli własnej mowy. Jednak podobnie jak wzrok, słabnie z wiekiem. Co więcej, to właśnie niedosłuch jest jedną z głównych przyczyn rozmaitych wad mowy. Czym w zasadzie jest ubytek słuchu? Spieszymy z odpowiedzią.
Niedosłuch w zdecydowanej większości przypadków wywołane jest wiekiem. Zwykle występuje on u ludzi powyżej 65 roku życia. Warto mieć na uwadze jednak, że przyczyną mogą być również różnego rodzaju infekcje, wady wrodzone, a nawet uszkodzenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 5 procent populacji, czyli blisko 466 milionów ludzi ma problemy ze słuchem. Z tego aż 34 miliony to dzieci. Ubytek słuchu powodują, że właściwe słyszenie niektórych sylab lub dźwięków staje się problematyczne. W efekcie rozmowa i odpowiednia komunikacja staje się znacznie utrudniona.
Rodzaje ubytku słuchu
- Niedosłuch typu przewodzeniowego – wynika z zaburzeń części ucha, odpowiedzialnych za przewodzenie dźwięku. Mowa tu więc o przewodzie słuchowego zewnętrznego oraz ucha środkowego.
- Niedosłuch typu odbiorczego (zmysłowo-nerwowy) – zwykle wywołany jest starzeniem się organizmu lub nadmiernym przebywaniem w hałasie. Ten typ niedosłuchy zwykle ma charakter trwały.
- Niedosłuch typu mieszanego – jest swego rodzaju połączeniem ubytku słuchu typu przewodzeniowego i odbiorczego.
Czym spowodowane są ubytki słuchu?
Główne przyczyny niedosłuchu odbiorczego:
- przebywanie w nadmiernym hałasie
- starzenie się organizmu
- uraz wywołany nagłym i bardzo głośnym dźwiękiem,
- infekcje,
- użytek wrodzony,
- czynniki dziedziczne lub genetyczne,
- stosowanie leków ototoksycznych,
- choroba Meniere’a,
- udar mózgu.
Główne przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego:
- patologia ucha zewnętrznego,
- uszkodzenie lub dysfunkcja kosteczek ucha,
- patologia ucha zewnętrznego,
- zapalenie ucha zewnętrznego lub środkowego,
- urazy błony bębenkowej,
- zatkanie zewnętrznego przewodu słuchowego zewnętrznego woskowiną lub ciałem obcym.
Słuch jest niezwykle wrażliwym narządem. W związku z tym wymaga odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi i groźnymi dźwiękami. Tym sposobem możliwe jest zapobieganie jego dalszym pogorszeniem.