Odzież ochronna i robocza – czy to dwa różne typy odzieży? Czym się kierować przy wyborze tego rodzaju ubrań?

Odzież ochronna i robocza – czy to dwa różne typy odzieży? Czym się kierować przy wyborze tego rodzaju ubrań?

Źle dobrana odzież ochronna lub odzież robocza znacznie utrudnia pracę, na różne sposoby – może krępować ruchy pracownika, lub, co gorsza, narażać zdrowie osoby pracującej. Jak więc wybrać tego rodzaju odzież, tak by wspierać zatrudnionych, a nie im szkodzić? Czy odzież ochronna i odzież robocza różnią się od siebie?

Odzież ochronna i odzież robocza to wyrażenia używane synonimicznie w mowie potocznej, w gruncie rzeczy terminy te nieco się różnią. Różnicę pomiędzy typami odzieży reguluje kodeks pracy. Odzież ochronna zabezpiecza przed wszystkimi z zagrożeń, które mogą nas spotkać w środowisku pracy (od urazów mechanicznych po toksyczne substancje). Zazwyczaj nie nosi się tego typu odzieży cały czas. Odzież robocza przeznaczona jest do zastąpienia odzieży pracownika, stosowana często w pracy, podczas której: odzież często się brudzi, istnieje ryzyko szybkiego zniszczenia odzieży lub wymóg posiadania odzieży szczególnie czystej. Jest więc to “lżejsza” forma odzieży ochronnej, nie chroniąca przed większymi zagrożeniami. Zarówno do jednego jak i drugiego typu odzieży wlicza się też dodatki – paski, gogle itp. Jak wybrać jeden i drugi typ odzieży, tak by spełniały one swoje funkcje?

Jak wybrać odzież roboczą?

Wybierając odzież roboczą możemy zwracać dużą uwagę na estetykę danej odzieży – np. na materiał, z jakiego produkt jest wykonany. Odzież powinna być jednak nie tylko estetyczna, ale i dobrze wykonana. Jakość wykonania odzieży wpłynąć może na jakość pracy pracownika. Warto przyjrzeć się, czy szwy ubrań są mocne, a zamki dobrze wszyte, tak by ubrania nie uległy szybkiemu zniszczeniu. Można zwrócić uwagę na ilość kieszeni itp., jeżeli w danym zawodzie pracownik potrzebuje nosić jakieś przedmioty stale przy sobie. Pamiętajmy również, że odzież robocza to także słuchawki ochronne czy różnego rodzaju kaski.

Do produktów powinna być dołączona instrukcja użytkowania, tak by pracownik mógł zapoznać się z tym, jak samodzielnie dbać o produkt. Warto pamiętać, że tego rodzaju odzież możemy personalizować dużo bardziej dowolnie, niż odzież ochronną – można więc zadbać o to, by odzież robocza kojarzyła się z firmą i firmę reprezentowała.

Jak wybrać odzież ochronną?

Wybierając odzież ochronną warto pamiętać, że estetyka jest w tym wypadku kwestią drugorzędną. Po pierwsze dlatego, że odzież tego typu noszona jest najczęściej tylko przez jakiś czas (kiedy wymagana jest szczególna ochrona pracownika przed jakimś konkretnym czynnikiem). Po drugie ze względu na to, że to funkcjonalność odzieży (zdolność do ochrony zdrowia pracownika) jest w tym wypadku dużo ważniejsza, niż estetyka. Trzeba mieć na uwadze, że odzież ochronna posiadać musi odpowiednie certyfikaty na spełnienie norm odnośnie ochrony przed konkretnymi zagrożeniami.

W przypadku jednego jak i drugiego typu odzieży nie warto podczas wyboru kierować się ceną. Zarówno w wypadku odzieży ochronnej, jak i odzieży roboczej najważniejsza jest funkcjonalność kupowanych ubrań. Jeśli odzież ta nie będzie funkcjonalna, wpłynie to na działanie całej firmy, warto więc przeznaczyć na zakup tych typów odzieży odpowiedni budżet. Warto też pamiętać, by wyznaczyć do zakupu odzieży ochronnej czy roboczej kompetentnego pracownika, jeżeli nie kupujemy odzieży samodzielnie. Należy pamiętać, że niektóre zawody wymagają dwóch rodzajów ubrań – i odzieży ochronnej, i roboczej.

Dodaj komentarz