Olej kokosowy zdobył w ostatnich latach ogromną popularność. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę jego właściwości i wielość możliwych sposobów użycia. Chętnie po niego sięgamy, i choć eksperci spierają się co do jego korzyści dla zdrowia (głównie ze względu na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych), olej kokosowy nadal znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych tłuszczów do zastosowania w kuchni. Ale nawet jeśli nie jesteśmy przekonani do gotowania z użyciem oleju kokosowego, warto wypróbować inne jego zastosowania, szczególnie kosmetyczne.
Właściwości oleju kokosowego
Olej kokosowy ma właściwości nawilżające i odżywcze. Ponadto utrzymuje młody wygląd skóry, ponieważ hamuje rozwój wolnych rodników. Używany jest jako środek złuszczający i regenerujący skórę, pomaga też usuwać przebarwienia. Olej kokosowy działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego może być łagodnym domowym środkiem na dolegliwości skórne. Jeśli nie był poddany rafinacji, cechuje się delikatnym, przyjemnym zapachem, pożądanym przy wykonywaniu naturalnych kosmetyków.
Pomysły na kosmetyki z oleju kokosowego
Zastosowania oleju kokosowego w kosmetyce w związku z powyższymi właściwościami są bardzo liczne. Najprostsze jest użycie oleju w jego naturalnej formie jako kremu nawilżającego i natłuszczającego balsamu do ciała – wystarczy niewielkie ilości oleju wmasować w skórę. Można też dodać kilka kropli do kąpieli – wówczas olej zapobiegnie wysuszeniu się skóry. Na bazie oleju kokosowego można przygotować proste peelingi złuszczające naskórek, np. poprzez dodanie do niego zmielonej kawy, cukru lub soli morskiej. Surowy nadaje się doskonale do olejowania włosów i jako odżywka do paznokci, jest też dobrym olejem do masażu. Jeśli do oleju kokosowego dodamy sodę oczyszczoną i opcjonalnie wybrany olejek eteryczny (najlepiej również o działaniu antybakteryjnym), otrzymamy całkiem skuteczny domowy antyperspirant. Dla wygody stosowania należy go jednak przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Jeśli chodzi o olej kokosowy przechowywanie wpływa w najbardziej zauważalny sposób na konsystencję.
Przechowywanie oleju kokosowego
Gdzie trzymać olej kokosowy, aby mu nie zaszkodzić? Koniecznie w zacienionym miejscu, ponieważ promienie słoneczne mogą spowodować utratę właściwości oleju – i w temperaturze pokojowej. Wystarczy zwykła szafka i szczelnie zamykany pojemnik, najlepiej szklany. Nie ma potrzeby trzymania oleju w lodówce – przechowywany w niskich temperaturach będzie bardzo twardy i trudny do użycia. Z kolei w temperaturze powyżej 25 stopni olej kokosowy staje się płynny. Dlatego najlepiej dostosować warunki przechowywania oleju i wykonanego z niego kosmetyku do planowanego sposobu wykorzystania.
W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/