Leczenie choroby wrzodowej

Leczenie choroby wrzodowej

Objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy mogą znacznie ograniczyć komfort zdrowotny, a także psychiczny. Nawracający ból uniemożliwia czerpanie przyjemności z jedzenia, a towarzysząca mu zgaga, wzdęcia, nudności czy wymioty tylko pogarszają nasze samopoczucie. Leczenie choroby wrzodowej jest konieczne! Sprawdź, na czym polega.

Pierwszym etapem leczenia choroby wrzodowej jest oczywiście wizyta u lekarza. Jeżeli będzie on podejrzewał u Ciebie wrzody, otrzymasz skierowanie na badania krwi i stolca, które pomogą stwierdzić, czy nie masz anemii lub krwawień do układu pokarmowego. Konieczne będzie także obejrzenie żołądka „od środka”. W tym celu zostanie wykonana gastroskopia, na którą musisz zgłosić się na czczo, po wcześniejszym umówieniu. Jednym z czynników wpływających na rozwinięcie się choroby wrzodowej jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Podczas gastroskopii zostanie pobrany wycinek śluzówki żołądka, dzięki któremu lekarz będzie mógł potwierdzić bądź wykluczyć obecność bakterii. Jeżeli okaże się, że jesteś zakażony zostaniesz poddany kuracji antybiotykowej, mającej na celu uporanie się z bakteriami. Poza antybiotykami będziesz musiał przyjmować także leki zmniejszające wydzielanie żołądkowe oraz zmienić dietę na łatwostrawną – dzięki temu błona śluzowa żołądka szybciej się zregeneruje. Ogranicz zatem spożywanie cytrusów, żółtych i pleśniowych serów, masła i margaryny, kapusty, strączków, grzybów, rzodkiewek, czekolady i kakao. Ogranicz również tłuste potrawy, cukier, sól, herbatę, kawę i bezwzględnie alkohol. Wszystkie te produkty utrudniają leczenie choroby wrzodowej.

Jeżeli będziesz przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich i przyjmować przepisane leki, to po 8-12 tygodniach wrócisz do zdrowia. Pamiętaj, aby nigdy nie przerywać farmakoterapii na własna rękę! Nawet jeżeli czujesz poprawę, koniecznie musisz doprowadzić kurację do końca. Musisz także mieć świadomość, że leczenie choroby wrzodowej może się przedłużyć, mimo przestrzegania wszystkich zasad. Nawroty choroby mają miejsce głównie wtedy, kiedy zastosowane antybiotyki okazały się nieskuteczne w walce z bakteriami. Helicobacter pylori posiada różne szczepy, które nabyły odporność na wiele antybiotyków. Nie zawsze udaje się dobrać odpowiednie leki za pierwszym razem i po pewnym czasie należy powtórzyć kurację antybiotykową, zmieniając farmaceutyki na inne.

Może się także zdarzyć, że choroba w ogóle nie ustąpi i mimo leczenia objawy będą się utrzymywać. W takiej sytuacji lekarz może poszerzyć diagnostykę w celu wykluczenia innych chorób, takich jak np. rak żołądka czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Dodaj komentarz