Bramy kurtynowe dla lepszej izolacji termicznej

Bramy kurtynowe dla lepszej izolacji termicznej

Bramy kurtynowe stanowią przegrodę termiczną wykonaną z pasów z folii PCV o różnej specyfikacji. Bramy nie tylko niwelują różnice temperatur zapobiegają przeciągom oraz nadmiernemu hałasowi a także przemieszczaniu się dymu, oparów i kurzu.

Bramy kurtynowe i ich zastosowanie

Brama kurtynowa stosowana jest w wielu branżach. Najczęściej wykorzystywana jest w magazynach, chłodniach czy też przetwórniach mięsnych. Bramy kurtynowe wykorzystujące pasy dwustronnie żebrowane wykorzystywane są w pomieszczeniach gdzie przemieszczają się wózki widłowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu pasy pcv nie przywierają do powierzchni karoserii pojazdu dzięki czemu niwelowany jest problem zrywania pasów.

Oprócz bram kurtynowych w wielu branżach stosowane są także kurtyny paskowe a te specjalistyczne to kurtyny chłodnicze. Używane są zarówno w chłodniach transportowych czyli samochodach z naczepą jak i magazynach z funkcją chłodni. Folie stosowane w kurtynach chłodniczych cechują to folie typu polar. Dzięki niej kurtyny paskowe Polar zachowują swoje właściwości w temperaturach od -25° C do +20 °C.

Innym rodzajem zastosowania kurtyn to także izolacje miejsc pracy czy przegrody spawalnicze. Występują także w miejscach gdzie powstaje hałas, czy też zapylenie.

Rodzaje bram kurtynowych

W zależności od branży występują różne rodzaje bram, w tym:

 • bramy kurtynowe do chłodni i mroźni
 • bramy kurtynowe do luków przeładunkowych
 • bramy kurtynowe do magazynów i hal

W zależności od warunków pracy pasów można wyszczególnić podział kurtyn na kurtyny przesuwne pcv, grzebieniowe i surowe.

Funkcje bram kurtynowych

Podczas prac rozładunkowych zwyczajne bramy pozostają otwarte na czas trwania procesu, który może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Efektem czego może być utrata temperatury z wnętrza obiektu lub napływ ciepła do środka chłodni. Osłony doków przeładunkowych w postaci rękawów dokowych to spora inwestycja, wymagająca dodatkowo częstych prac konserwacyjnych. Dlatego z pomocą przychodzi rozwiązanie bardziej ekonomiczne a jest nim brama kurtynowa. Podczas gdy zwykła brama w czasie rozładunku pozostaje otwarta, brama kurtynowa, dzięki pasom pcv cały czas osłania otwór nie dopuszczając do nadmiernych strat.

Budowa bramy kurtynowej

Brama kurtynowa składa się z następujących elementów:

 • Płaszcz bramy
 • System prowadnic
 • Obudowa wału
 • Listwa balastowa
 • Silnik rurowego
 • Płaszcz bramy wykonany z tkaniny przeciwpożarowej jest nawinięty na wał nawojowy i utrzymywany w pozycji otwartej.

Sterowanie bramy:

 • Napęd elektryczny
 • Zamek topikowy – w przypadku pożaru dochodzi do zwolnienia zamka topikowego a płaszcz kurtyny opada grawitacyjnie.

Dodaj komentarz