Co to jest gradówka?

Co to jest gradówka?

Gradówka to bezbolesny guzek na górnej lub dolnej powiece, który może być spowodowany zatkanym gruczołem lub wcześniejszym stanem zapalnym.

Występowanie.
Stan jest powszechny i występuje częściej u osób, które cierpią na zapalenie powieki lub na zapalenie brzegów powieki.

Przyczyny.
Gradówka pojawia się, gdy otwór do gruczołów łojowych, które nawilżają powiekę lub włoski na powiekach, zostaje zatkany. Stan może wystąpić z wcześniejszym stanem zapalnym / infekcją lub bez niego. Kulka na oku ze stanem zapalnym nazywana jest hordeolum i jest zwykle bolesna. Gradówka nie jest aktywnym stanem zapalnym, ale reakcją tkanki łącznej (ziarniakiem).

Objawy i oznaki.
Stan może rozpocząć się od bolesnego i czerwonego guzka lub obrzęku, zanim ból i czerwony kolor znikną. Ale gradówka może również występować jako bezbolesna, delikatna kulka koloru skóry od samego początku.

Diagnostyka.
Nie ma oddzielnych testów wykrywających ten stan, ale jest tak powszechny, że większość lekarzy go rozpoznaje.

Leczenie.
Większość gradówek ustępuje samoistnie, tzn. Z czasem znikają bez leczenia.
Leczenie polega na zastosowaniu ciepłych okładów łącznie przez 15 minut cztery razy dziennie. Możesz zamoczyć czystą chusteczkę lub czystą szmatkę w ciepłej wodie i zakryć zamknięte oko. Przed umieszczeniem chustki na oku sprawdź na wewnętrznej stronie nadgarstka, czy temperatura jest odpowiednio wysoka. Gdy temperatura na nadgarstku jest zbyt wysoka, nie należy zakładać chusty / szmatki na oko. Gdy temperatura jest odpowiednia, można delikatnie przyłożyć chustę do oka. Ponownie podgrzej chustkę, gdy zacznie stygnąć. Kontynuuj przez około 15 minut.
Jako alternatywę dla ciepłych okładów możesz użyć ciepłej “ryżowej skarpetki”. Wsyp około 120 g / 1 dl suchego, niegotowanego ryżu do świeżo umytej bawełnianej lub wełnianej skarpety (nie może zawierać materiałów syntetycznych). Zawiąż węzeł na otworze skarpety. Podgrzej skarpetę ryżową w kuchence mikrofalowej przez około 30 sekund. Obserwuj, jak skarpetka się nagrzewa. Podobnie jak w przypadku ciepłego okładu, przed założeniem skarpetki na zamknięte oko należy sprawdzić, czy temperatura po wewnętrznej stronie nadgarstka jest odpowiednio wysoka. Noś skarpetkę na oko jednorazowo przez 5-10 minut, cztery razy dziennie.
Jeśli kula jest szczególnie duża lub uciążliwa, może ją leczyć okulista, który może ją usunąć podczas małego zabiegu. Okulista może również pobrać próbkę tkanki z kuli, aby wykluczyć inną chorobę. W niektórych przypadkach okulista decyduje się na wstrzyknięcie do kulki steroidu.

Przebieg i prognoza.
Stan jest nieszkodliwy, ale może wyglądać niezbyt estetycznie. Duże gradówki mogą powodować dyskomfort podczas mrugania. W większości przypadków gradówka ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Jeśli kulka nie zniknie po 4-8 tygodniach samodzielnego leczenia, jak opisano powyżej, należy zwrócić się do okulisty.

Dodaj komentarz