Hodowanie alpak ma same zalety

Hodowanie alpak ma same zalety

Alpaka jest zwierzęciem należącym do rodziny wielbłądowatych. Alpaki, to urocze, spokojne, zrównoważone, przyjazne, komunikatywne i inteligentne zwierzęta pochodzące z And. W Polsce pojawiły się dopiero piętnaście lat temu, choć na świecie udomowione zostały już około 5 tysięcy lat przed naszą erą w rejonie Peru i Boliwii. Alpaki można hodować na wielu obszarach, gdzie panują umiarkowane warunki. Dziś najwięcej alpak jest hodowanych w Peru, w Boliwii i w Chile.

Jakimi zwierzętami są alpaki?
Alpaki są zwierzętami stadnymi i reagują bardzo podobnie, jak ludzie. Wychowywane osobno wykazują zaburzenia emocjonalne i chorują. Zwierzęta te tworzą grupy rodzinne, w skład których wchodzi dominujący samiec, kilka samic i ich potomstwo.

Warunki dla alpak i obowiązki względem tych zwierząt
Zabierając się za hodowlę alpak trzeba dysponować co najmniej drewnianym i szczelnym budynkiem oraz pastwiskiem dla alpak. A także zgromadzić wartościowe siano, które w dużym stopniu stanowi dla nich pożywienie. Lecz zjadają one także zioła, młode pędy roślin a nawet gałązki.
Dysponując jednym hektarem ziemi można hodować około dwudziestu alpak. Alpaki biegające po pastwisku nie niszczą łąki, bo posiadają miękkie poduszki kopyt. Dzięki dwudzielnej wardze nie wyrywają także trawy z korzeniami.
Do obowiązków hodowcy alpak należy nie tylko ich chronienie i karmienie, lecz również odrobaczanie, szczepienie, strzyżenie oraz obcinanie paznokci.

Korzyści z alpak
– Alpaki hoduje się głównie dla wysokiej jakości wełny, która jest ciepła, miękka, jedwabna i błyszcząca. Wytwarza się z niej wiele tkanin i dzianin, jak swetry, rękawice, skarpety, czapki, chusty, płaszcze, kurtki, koce, pościel.
– Zwierzęta te hodowane są także na mięso.
– Alpaki wykorzystuje są również w terapii z dziećmi po porażeniu mózgowym i z dziećmi u których występuje ADHD.
– W Europie alpaki wykorzystywane są również do ochrony stad owiec, gdyż potrafią walczyć z drapieżnikami.

Cena alpak
Wiele osób chciałoby mieć choć jedną alpakę, a niektórzy marzą nawet o hodowli alpak. Lecz nie jest to proste pod kilkoma względami. Jednym z nich są finanse. Alpaki, to drogie zwierzęta. Za samicę trzeba zapłacić około 8 tysięcy zł. Natomiast za ciężarną samicę od 8 tysięcy do 25 tysięcy. A za samca dużo więcej.

Ciało alpak
– Alpaki posiadają niejednakowe ubarwienie. I choć najczęściej jest ono czarne, albo czarno-brązowe, to także mogą być białe alpaki. Ogólnie wyróżnia się aż 20 naturalnych ubarwień i około 200 odcieni kolorów.
– Istnieją dwie rasy alpak: suri i huacaya
– Alpaki osiągają wysokość od 130 do 150 centymetrów.
– Wysokość w kłębie sięga nawet do 100 centymetrów.
– Masa ich ciała waha się od 55 do 85 kilogramów.
– A włosy alpak mogą sięgać 50 centymetrów długości.
– Alpaki posiadają dwudzielną wargę i nieustannie rosnące zęby, które trzeba przycinać.
– Zwierzęta te posiadają też 3 powieki.
– Alpaki żyją od 15 do 25 lat. Najstarsza alpaka na świecie przeżyła 27 lat.
– Ciąża u alpaki trwa od 335 do 340 dni.
– Samica rodzi zazwyczaj tylko jedno małe, o masie do 9 kilogramów.
– Samice karmią potomstwo do 8 miesięcy.
– Dojrzałość płciową młode alpaki osiągają po zakończeniu pierwszego roku życia, lecz czasem trwa to aż do ukończenia drugiego roku życia.
– Alpaki strzyże się raz w roku i pozyskuje nawet do 5 kilogramów wełny, która jest cienka, ciepła, lekka, odporna na ubrudzenia, nie rozwijają się w niej roztocza i nie uczula organizmu człowieka.
– Zwierzęta te porozumiewają się ze sobą przy pomocy mowy ciała.
– Alpaki są bardzo spokojne, lecz czasem mogą być nadmiernie podniecone i gdy są w niebezpieczeństwie plują. Rzadko plują na ludzi. Zazwyczaj plują tylko na inne alpaki, gdy na przykład chodzi o dominację w stadzie.

Dodaj komentarz