Czym różni się podnośnik koszowy od podnośnika nożycowego?

Czym różni się podnośnik koszowy od podnośnika nożycowego?

Współczesny postęp technologiczny sprawił, że dzięki wszelkim maszynom, prościej jest wykonywać codzienne czynności. Urządzenia odciążają, ale też poprawiają komfort naszego życia oraz pracy. Nowoczesne maszyny umożliwiają błyskawiczne wykonanie zadania, którego realizacja bez odpowiedniego sprzętu byłaby trudna i czasochłonna.

Dobrym przykładem są choćby podnośniki, które ułatwiają pracę na wysokości. Ich szerokie zastosowanie pozwala na  wykorzystywanie ich w różnych branżach. Nic zatem dziwnego, że coraz powszechniejsze stało się wypożyczanie podnośników m.in. od: http://rent-expert.pl/ oraz pozostałych maszyn budowlanych z różnych innych wypożyczalni. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrać podnośnik dopasowany do warunków pracy, a także samego zadania.

Najczęściej spotykanymi podnośnikami są koszowe i nożycowe. Sprzęty posiadają pewne charakterystyczne cechy dostosowane do charakteru pracy oraz warunków, w jakich ma zostać wykonana. Czym zatem różnią się takie podesty ruchome?

Charakterystyka podnośnika koszowego

Podnośnik koszowy jest rodzajem ruchomego podestu, dzięki któremu można łatwo i szybko wykonać prace w przestrzeniach. Urządzenie wyposażone jest w platformę ogrodzoną koszem, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom znajdującym się na podeście. Platforma zamontowana jest na ramieniu tzw. sięgnika, który usprawnia działanie maszyny, ponieważ łamie się pod różnymi kątami.

Całość mechanizmu wyposażona jest w specjalny panel, który umożliwia sterowanie urządzeniem. Część kierująca urządzeniem może znajdować się w tzw. koszu, czyli platformie lub w dolnej części podnośnika, która w trakcie pracy pozostaje w bezruchu. Cechą charakterystyczną podnośnika koszowego jest zatem jego ramię, które pozwala na dotarcie w konkretne miejsce, bez konieczności ustawiania urządzenia pod konkretnym punktem pracy. Z tego powodu podnośnik koszowy jest bardzo chętnie wykorzystywany w różnych branżach. Najczęściej jest on używany na placu budowy, przy montażu reklam, a także podczas prac porządkowych.

Podnośnik nożycowy do zadań punktowych

Podnośnik nożycowy jest specyficznym typem podnośnika koszowego. Nie należy jednak mylić tych dwóch urządzeń, ponieważ ich budowa i zakres pracy – chociaż są podobne – znacząco się różnią. Podnośnik nożycowy także posiada platformę, panel sterujący oraz ramię. 

To właśnie ten ostatni element jest charakterystyczny, ponieważ posiada znacznie mniejszy zakres ruchów. Mechanizm pozwala wyłącznie na podnoszenie i opuszczanie platformy w górę i dół. Z powodu ograniczenia jest on używany nieco rzadziej. Na podnośniku może jednak znaleźć się większa liczba osób, co pozwala na usprawnienie tempa pracy.

Dodaj komentarz