Wykonywanie makatki w stylu boho

Wykonywanie makatki w stylu boho

Dziś dzielę się nowym projektem – szydełkową makatką ścienną. Wykonana ręcznie z włóczki jest idealną ozdobą do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego Delikatna i prosta ozdoba w stylu boho nada każdemu wnętrzu niepowtarzalny wygląd.

Moja przygoda z makatką rozpoczęła się dwa lata temu, gdzie wybrałam się na warsztaty prowadzone przez babkatka. Wówczas wykonałam mini makatkę na krośnie. Zainspirowana postanowiłam stworzyć taki projekt na szydełku.

Zaletą makatek jest to, że każdy projekt jest inny, niepowtarzalny. Z tego też powodu nie udostępniam konkretnego wzoru. Zamiast tego dzielę się wskazówkami oraz różnymi technikami, które użyłam, tak byś mogła stworzyć własny projekt.

Makatki szydełkuje się bardzo prosto, więc nawet jeżeli jesteś początkująca to polecam spróbować! Bazą poniższej makatki będą oczka ścisłe. Do projektu możesz użyć włóczek o różnych grubościach.

Stworzyłam dla Ciebie instruktaż, aby pokazać kilka kroków, które opisuję poniżej. Mam nadzieję, że Ci się spodoba!

1. Wybierz kolory

Aby zacząć projekt warto zastanowić się jakich kolorów oraz włóczek chcemy użyć do pracy. Plusem tego projektu jest to, że możemy wykorzystać zalegające nam w szafach resztki włóczek. Nie potrzebna jest Ci jest żadna ustalona ilość. To Ty decydujesz jakiej wielkości będzie Twoja praca. Użyj różnych grubości włóczek i wybierz swoje ulubione kolory

Materiały niezbędne do wykonania makatki

W myśl zasady zero waste do swojej użyłam włóczek, które znalazłam w pudełku, natomiast poniżej opisuję Ci czego potrzebujesz. Niezbędne materiały zakupisz w motkofakturowym sklepie:

Baza:
– Włóczka YarnArt Alpine Maxi kolor ecru 662
Elementy ozdobne:
– Włóczka YarnArt Tweed 221 – kolor ecru z centkami
– xWłóczka Alpine – 331- kolor czarny
– Włóczka Alpine 344 – kolor szary
– iWłóczka Alpine – 340 kolor czerwony

– Szydełka w różnych rozmiarach
– Mulina lub nitka do mocowania drewna lub elementu z innego tworzywa
– Gałąź drewna lub element z innego tworzywa Igła z większym oczkiem
– Książka, karta do wykonania frędzli
– Nożyczki
– Kartka i długopis do wykonania prostego szkicu

2. Zaplanuj rozmieszczenie

Tak jak wyżej wspominałam w tym projekcie ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. To Ty decydujesz jakiej wielkości oraz z jakich materiałów wykonana zostanie praca. Pomimo tego, że  projekt jest nico swobodny i nie musimy się trzymać sztywno jakiś zasad czy reguł, to warto mieć ogólne pojęcie o tym, jak projekt ma wyglądać. Przed przystąpieniem warto wykonać prosty szkic całej pracy.

3. Wykonaj ścieg za pomocą oczek ścisłych

W pierwszym kroku wykonaj dowolną liczbę oczek łańcuszka, który będzie wyznaczał szerokość robótki. Warto, by rząd był zbliżony do długości drewna, do którego mocować będziesz makatkę. To jest pierwszy, dolny rząd. Będziesz pracowała od dołu do góry.

Przerabiaj robótkę tyle rzędów, ile chcesz.

Ważne

– Zwróć uwagę na to która strona jest prawą, a która lewą.
– Zmiany przędzy powinny zawsze następować po prawej stronie robótki.
– Pamiętaj, że przy zmianie grubości włóczki, zmienić również rozmiar szydełka.
– Luźniejsze przerabianie rzędów pozwoli Ci na łatwiejsze wkuwanie się szydełkiem.
– Do swojej robótki możesz użyć również innych ściegów, natomiast wydaje mi się, że lepiej trzymać się jednego ściegu. Ja co prawda do swojej robótki użyłam również półsłupków, natomiast zauważyłam, że makatka znacząco się rozszerzała po bokach.

Nie musisz trzymać się rzędów. Baw się geometrycznymi wzorami lub dowolnie formułuj rożne sekcje za pomocą szydełka.

4. Wykończenie

Zbliżając się do końca robótki zacznij spłaszczać rzędy. Może to oznaczać dodanie kilku rzędów, aby wyrównać kilka spadów oraz krzywych.

Możesz do tego użyć grubszej przędzy o różnych napięciach, aby wyrównać krzywizny. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość przędzy, by dotrzeć do końca.

W zależności od rozmiaru projektu, robótkę możesz wykorzystywać również jako dywan. Jeżeli zdecydowałaś się na powieszenie na ścianie, przeszyj pętelki, aby powiesić na drewnianej gałęzi. Ja do mocowania użyłam muliny.

Frędzle

Stwórz równe frędzle, owijając włóczkę wokół np. książki w dowolnym rozmiarze.

Następnie przetnij wzdłuż jednej krawędzi. Od razu masz mnóstwo kawałków włóczki o równej długości, idealnych na frędzle.

Dodaj komentarz