Instalacja monitoringu w domu jednorodzinnym

Instalacja monitoringu w domu jednorodzinnym

Przychodzi czas, kiedy zaczynamy się zastanawiać nad zainstalowaniem instalacji kamer przemysłowych w domu. Do montażu monitoringu skłaniają nas zwykle dwa powody. Pierwszy, kiedy wchodzą w grę względy bezpieczeństwa. Czujemy się niepewni, zagrożeni, Chcemy wówczas monitorować głównie teren wokół domu, czasem kamerę lub dwie wewnątrz. Drugim powodem jest chęć monitorowania wnętrza budynku. Często wykorzystujemy monitoring wnętrza domu do podglądania naszych dzieci. Pozwoli nam to na podgląd przez Internet, z dowolnego miejsca na ziemi. Ważnym aspektem dla rodziców jest zdalne skontrolowanie np. opiekunki naszego małego dziecka, albo zachowań trochę większych dzieci.

Projektując monitoring w naszym domu, oprócz funkcjonalności spełniającej nasze wymagania musimy zwrócić uwagę na estetykę montażu, trasy prowadzenia kabli, tak aby w jak najmniejszym stopniu ingerowały w wystrój naszego mieszkania. Warto najpierw, przed montażem określić miejsca, które muszą być bezwzględnie monitorowane oraz takie, które możemy ewentualnie pominąć. Należy tak dostosować projekt, rozmieszczenie kamer i rejestratora, aby trasy kablowe były jak najkrótsze. Można się zastanowić nad zastosowaniem cieńszych kabli, np. skrętki komputerowej, czy transmisji bezprzewodowej, pamiętając jednak, że do kamery należy i tak doprowadzić kablem zasilanie. Czasami decydując się na ukrycie kamer w domu, można zastosować mini kamery lub kamery ukryte. Można kamerę ukryć w lustrze weneckim, w figurkach, ramach obrazów, zabawkach. Obecnie możliwości są ograniczone jedynie wyobraźnią i zasobnością portfela. Jeśli mamy już ustalone wstępne rozmieszczenie wewnątrz domu, sposoby transmisji obrazu i dźwięku, możemy przejść do ustalenia zakresu monitorowania na zewnątrz pomieszczeń.

Na pewno miejscami, jakie muszą być bezwzględnie monitorowane są drzwi wejściowe, elewacja z łatwo dostępnymi otworami okiennymi, drzwi balkonowe, itp. Zapewni nam to podstawowe bezpieczeństwo na wypadek prób dostania się do naszej posiadłości. Pozwoli na nagranie intruzów, którzy mogą próbować wejść na działkę i zaglądać przez odsłonięte okna w celu „zbadania terenu”. Oczywiście musimy mieć świadomość, że sam monitoring nie zapewni nam pełnego zabezpieczenia, zawsze musimy uzupełnić go o profesjonalny system alarmowy, zabezpieczający wszystkie możliwości wejścia do naszego domu. Warto jest zintegrować system monitoringu wraz systemem alarmowym. Dzięki temu możemy być powiadamiani przez system alarmowy np. via SMS o pojawieniu się ruchu zarejestrowanego przez kamery. Możemy wówczas, dzięki podłączeniu systemu kamer do sieci Internet na bezpośrednie i natychmiastowe sprawdzenie co tak naprawdę wywołało alarm i to jeszcze zanim nastąpi ewentualne naruszenie stref chronionych alarmem, czyli już bezpośredni atak na nasz dom. Daje nam to kilka cennych minut, aby wezwać odpowiednie służby co znacznie podnosi skuteczność systemu ochrony naszej własności. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy wykorzystany pełen aspekt zabezpieczeń.

Dodaj komentarz