Czym wyróżnia się herbata rooibos?

Czym wyróżnia się herbata rooibos?

Poza najbardziej znanymi herbatami, czyli klasyczną czarną, zieloną lub białą, coraz popularniejsze stają się też inne napary. Na półkach sklepowych można znaleźć mieszanki ziół bądź też herbatki smakowe nadające się na każdą porę roku. Sprawdź ofertę na teaverso.pl. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również herbata rooibos. Co kryje się pod tą egzotyczną nazwą i co warto wiedzieć o tym napoju?

Czerwonokrzew afrykański

Choć słowo „rooibos” może nieco zbijać z tropu, roślina, z której przyrządzany jest ten napar, znana jest również pod bardziej znajomo brzmiącą nazwą, czyli czerwonokrzew afrykański. Rooibos jest krzewem typowym dla terenów południowej Afryki, po łacinie zwanym Aspalathus linearis. Do przygotowania herbaty rooibos wykorzystuje się zarówno liście, jak i czubki łodyg. Procesy fermentacji, jakim poddawane są zbierane surowce, wpływają zarówno na oryginalną, czerwoną barwę napoju, jak i na jego wyrazisty smak. Jedną z cech charakterystycznych rooibosa jest to, że nie zawiera on kofeiny, w związku z czym nadaje się do picia zarówno przez dorosłych (w tym tych cierpiących na przykład na problemy z zasypianiem), jak i dzieci.

Źródło antyoksydantów

Korzyści płynące z picia herbaty rooibos wykraczają jednak daleko poza ograniczanie dziennego przyjmowania kofeiny. Napar ten znany jest ze swoich licznych prozdrowotnych właściwości, dzięki którym zdobywa rzesze wielbicieli z całego świata. Do najważniejszych pożytków zaliczyć można wysoką zawartość antyoksydantów takich jak flawonoidy i polifenole, w które bogata jest herbata rooibos. Substancje te pomagają zwalczać wolne rodniki i chronić komórki przed oksydacyjnym stresem. W związku z tym niwelują szkodliwe skutki czynników cywilizacyjnych takich jak zanieczyszczenie powietrza, smog, dym papierosowy czy zawarte w przetworzonej żywności konserwanty. Regularne spożywanie tego napoju wpływa również korzystnie na profilaktykę takich chorób jak zawał serca, miażdżyca czy udar mózgu. Warto również pamiętać, że ze względu na brak kofeiny oraz teiny, herbata rooibos nadaje się do picia również przez kobiety w ciąży bądź też karmiące piersią.

Karmel i wanilia

Ze względu na swój charakterystyczny, słodkawy smak, herbatą rooibos jest lubiana przez wiele osób. Można jednak szukać również liści czerwonokrzewu z różnymi dodatkami, dzięki którym smak będzie jeszcze bardziej wyrazisty. Popularne są herbaty z dodatkiem ekstraktu z wanilii lub karmelu. Rooibosa pija się również z dodatkiem przypraw, takich jak cynamon lub goździki. Wielbicieli owocowych smaków ucieszy fakt, że napój ten często spotykany jest też w towarzystwie cytrusów, na przykład pomarańczy. W takiej formie przypadnie do gustu nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przyjmowania niektórych leków (takich jak niektóre antybiotyki) należy skonsultować się z lekarzem, gdyż substancje zawarte w herbacie mogą wpływać na działanie medykamentów.

Dodaj komentarz