Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta?

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta?

Zmora obecnego stylu życia

Nie ulega wątpliwości, że różnego rodzaju diety stały się praktycznie nieodłączną częścią życia ludzi w XXI wieku. Wiele osób decyduje się na zmianę swoich nawyków żywieniowych nie tylko, aby zrzucić zbędne kilogramy, ale też po to, aby ogólnie poprawić swoje samopoczucie. Często również różnego rodzaju alergie pokarmowe sprawiają, że musimy wyeliminować niektóre produkty ze swojej diety. Nie rzadziej również zdarza się, że diety nie przynoszą nam pożądanych efektów. Dzieje się tak zazwyczaj przez złe dostosowanie diety do konkretnej osoby, ale również przez spożywanie zbyt dużej liczby kalorii.

Perfekcyjna dieta – czy w ogóle istnieje?

Jak zatem powinniśmy dobrać dietę do swoich potrzeb? Choć może wydawać się to niezwykle łatwe, to w rzeczywistości wybór odpowiedniej diety może przysporzyć nam wiele problemów. W przypadku alergii musimy jedynie unikać produktów, na które jesteśmy uczuleni. Możemy oczywiście stosować różnego rodzaju zamienniki. Przykładowo osoby, które mają problem z tolerowaniem laktozy, bez większych problemów mogą wybierać mleczne produkty niezawierające laktozy. Jeśli natomiast ogólnie chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe, to warto zastanowić się nad tym, co tak właściwie chcemy osiągnąć. Dodatkowo musimy również pamiętać o tym, że żadna dieta nie będzie skuteczna jeśli nie będziemy trzymać się naszego indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Dopasowywane jest ono nie tylko do naszego wieku, aktywności fizycznej, ale również do naszego wieku oraz BMI. W zależności od tego, czy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, czy też utrzymać naszą dotychczasową wagę lub nawet przytyć, do naszego zapotrzebowania kalorycznego będziemy albo dodawać, albo odejmować określoną liczbę kalorii.

Nie samą dietą żyje człowiek

Pamiętajmy jednak, że nie możemy wszystkiego odmówić naszemu organizmowi, ponieważ w wielu przypadkach byłby to zbyt duży szok, który ostatecznie sprawi, że nasze nawyki nie będą ustabilizowane, a poprzednie wrócą ze zdwojoną siłą. Nie musimy rezygnować z naszych ulubionych słodyczy, czy też fast foodów. Jeśli docelowo chcemy zrzucić zbędne kilogramy, wystarczy, że będziemy trzymać się naszego deficytu kalorycznego. W wielu przypadkach wystarczy jeśli od naszego zapotrzebowania kalorycznego odejmiemy około 200-300 kalorii. Jeśli natomiast chcemy przybrać na wadze, to tyle samo kalorii wystarczy dołożyć do naszego zapotrzebowania. Sprawa jest zatem, jak widać, niezwykle prosta. Dodatkowo oczywiście warto wprowadzić do swojego życia aktywności fizyczne. Nawet jeśli nie chcemy biegać, czy uprawiać konkretny sport, w zupełności na sam początek wystarczą nam zwykłe spacery.

Dodaj komentarz