Jak kupić odpowiedni rower dla swojego dziecka?

Jak kupić odpowiedni rower dla swojego dziecka?

Rower dla dziecka to rozwiązanie, którego wyborowi powinniśmy poświęcić szczególnie wiele uwagi. Musi być więc nie tylko wygodny i bezpieczny, ale również dostosowany do wzrostu swojego nowego właściciela, w innym wypadku bowiem może się okazać, że stanowi dla niego poważne zagrożenie.

Jednym z częstszych problemów jest wykazywana przez rodziców skłonność do kupowania swoim pociechom rowerów o wiele za dużych. Jest to niekorzystne z przynajmniej kilku powodów, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że na za dużym jednośladzie nie jest łatwo jeździć. Jeśli nasze dziecko ma już więcej niż sześć lat, dobrym pomysłem może się okazać inwestycja w skierowany z myślą o nim rower BMX. Jest to stosunkowo mocny pojazd, na którym jeździ się stosunkowo łatwo. Oczywiście, nie każdy zakup jest jednakowo udany, przed jego dokonaniem warto więc upewnić się, że maluch będzie w stanie we właściwy sposób obsługiwać hamulce, może to bowiem zdecydować o jego bezpieczeństwem. Ciekawym rozwiązaniem jest też rower górski z 26-calowymi kołami.

Przywykło się sądzić, że jest to rozwiązanie przygotowane z myślą o starszych kolarzach, z pewnością jednak znakomicie poradzi sobie z nim już jedenastolatek. Czasem dla dziecka pewien problem stanowi przerzutka, na początku więc dobrym pomysłem jest zablokowanie jej z wykorzystaniem śrub regulacyjnych. Jeśli dziecko ma więcej niż jedenaście lat, można pomyśleć o kupieniu mu „dorosłego” roweru górskiego, choć warto zatroszczyć się o to, aby górna rura była obniżona. Należy też liczyć się z tym, że wspornik siodełka nie posłuży dziecku długo, a jego zmiana może być tylko kwestią czasu. Kiedy dziecko zakończy dwunasty rok życia, warto pomyśleć o założeniu nosków do pedałów, a jeśli rower m służyć przez dłuższy czas, powinien być on o jedną lub dwie klasy wyższy niż klasyczny rower dla dziecka. BMX to z kolei najbardziej odpowiedni typ roweru dla młodszych dzieci, wymaga bowiem jedynie niewielkiej obsługi, a otwiera przed młodym człowiekiem naprawdę duże możliwości.

Pozwala też na wykonywanie ewolucji, które mogą wyglądać dość groźnie, niska rama sprawia jednak, że trudno je uznać za niebezpieczne. Chcąc wybrać la malucha rower górski, warto pomyśleć o jego zminiaturyzowanej wersji. Właśnie tym mianem określany jest jednoślad na kołach 20-calowych, który sprawdza się nawet w przypadku siedmiolatka. Co ciekawe, jest on wyposażony w wielobiegową przerzutkę, jego posiadanie pozwoli więc dziecku zapoznać się z obsługą klasycznego roweru górskiego. Dla zupełnych maluchów polecane są rowerki z kółkami bocznymi. Oczywiście, boczne kółka nie są rozwiązaniem, które powinno się stosować zbyt długo, gdy więc dziecko zaczyna chwytać równowagę, natychmiast należy je usunąć.

Dodaj komentarz