Jeżeli widzisz zostawione zwierzę – reaguj jak najszybciej

Jeżeli widzisz zostawione zwierzę – reaguj jak najszybciej

Nieodpowiedzialni właściciele wykorzystują różne sposoby, aby pozbyć się niechcianego zwierzęcia. W jakich sytuacjach należy reagować i kogo wtedy zawiadomić?

Do najczęściej spotykanych sposób porzucenia psa należą przywiązanie go do drzewa lub słupka w nieznanej mu okolicy, oraz wyrzucenie zwierzęcia z samochodu przy trasie. Jednak nie tylko takie przypadki zasługują na uwagę i reakcję, równie istotne są sytuacje rażącego zaniedbania, takie jak pozostawienie psa na wiele godzin w samochodzie na parkingu lub pozostawienie go samemu sobie w mieszkaniu.

Dlatego jeśli zauważysz, że zwierzę krąży zdezorientowne po okolicy lub przesiaduje kolejną godzinę pod lokalnym sklepem i nikt nie potrafi wskazać jego właściciela – nie bój się reagować! Zgodnie z obowiązującą „Ustawą o ochronie zwierząt” porzucenie zwierzęcia rozumiane jest jako akt znęciania się nad nim i jest karane. Oznacza to, że  jeśli jesteś świadkiem wykroczenia tego typu masz prawo zawiadomić nie tylko schronisko lub organizację prozwierzęcą, ale też Policję i Straż Miejską.

Jeśli zauważysz, że z samochodu jadącego przed tobą, ktoś wyrzuca zwierzę  postaraj się zapamiętać jego numery rejestracyjne. Zanim przyjadą wezwane służy pozostań w pobliżu psa, ale zachowaj bezpieczny dystans! Nawet jeśli wydaje się on nie być agresywny, jego zachowanie pozostaje nieprzewidywalne – zwierzę jest w szoku i jego reakcje mogą się gwałtownie zmieniać.  

Nie wahaj się również zawiadomić władz w sytaucji, gdy zauważysz, że pies pozostaje przez długi czas w zaparkowanym samochodzie, zwłaszcza w okresie wysokich temperatur, lub po raz kolejny słyszysz jego wycie z zamkniętego mieszkania. W zależności od przypadku, w trakcie zgłoszenia podaj numery rejestracyjne pojazdu lub adres nieruchomości, w której przebywa zwierzę. Nie obawiaj się przy tym o swoją anonimowość – twoje dane objęte w momencie zgłoszenia zostają objęte pełną poufnością! Przede wszytskim jednak, nie bój się reagować – przecież porzucony pies sam nie zadzwoni po pomoc.

Dodaj komentarz