Model, modeling i zarobki w branży modowej – Od czego zależą zarobki modela?

Model, modeling i zarobki w branży modowej – Od czego zależą zarobki modela?

Praca w branży modelingowej często postrzegana jest przez pryzmat programy TOP MODEL, drogie samochody, sławni projektanci i trudne sesje zdjęciowe. Twórcy pokazują, że modele i modelki zarabiają olbrzymie pieniądze i mogą sobie pozwolić na luksusowe zachcianki. Program pokazuje tylko ułamek prawdziwej branży, a zarobki są zależne od wielu czynników.

Współpraca z agencją i dług

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę w modelingu najczęściej wysyłają swoje zgłoszenia do agencji, w Polsce to m.in. D’VISION, MODEL PLUS, GAGA MODELS. Jeśli agencja jest zainteresowana współpracą, to zaprasza kandydatów na rozmową i zdjęcia. Agencja robi polaroidy, by zobaczyć, czy osoba jest fotogeniczna. Jeśli wszystkie wymagania zostają spełnione to modele zostają zatrudnieni.

Agencja matka odpowiada za stworzenie booka, o ile model, czy modelka go nie posiada. Przede wszystkim robi się proste, naturalne zdjęcia, które są umieszczane w książce i na stronie internetowej agencji. To one są wysyłane klientom szukającym modeli w postaci kopozytek z ich wymiarami. To ostatni moment kiedy model, czy modelka może zostać poproszona o zmianę w swoim wyglądzie np. koloru włosów. Jeśli w trakcie pracy wizerunek zostaje drastycznie zmieniony, wymagane jest zrobienie nowych wizytówek. Klienci oglądający zdjęcia kandydatów muszą mieć aktualne fotografie.

W trakcie zdobywania doświadczenia modele dodają do książek coraz więcej zdjęć z sesji, które zostały zabukowane. Im więcej mają fotografii tym łatwiej jest stworzyć booka, najczęściej dodaje się najnowsze zdjęcia.

Agencja nie robi booka za darmo, wszystko jest wliczone w dług, który jest spłacany przez modeli w trakcie pracy. Modele dostają tylko część wypłaty, tak długo aż nie spłacą one kosztów rozpoczęcia współpracy.

Wyjazdy zagraniczne – kontrakty

Modele bardzo często są proszeni o wyjazdy na kontrakty zagraniczne. Długość wyjazdu zależy od specyfiki rynku, zapotrzebowania oraz preferencji modeli. Standardowa długość wyjazdu to trzy miesiące.

Agencja matka zwykle posiada własną filię w danym kraju, która przejmuje role opiekuna modeli. Jest ona odpowiedzialna za zapewnienie mieszkania, często pokrywa koszty biletów lotniczych, oraz wszelkiego rodzaju formalności. Modele na kontraktach posiadają zwykle swoich menagerów, którzy są odwiedzali za wysyłanie ich na castingi. Nie mogą oni jednak zapewnić im pracy. Ponieważ wszystko jest organizowane zbiorowo, może się okazać, że agencja lekko zawyża koszty, jakie ponosi na np. wynajęciu mieszkania.

Na castingu to czy modele dostaną zlecenie zależy od pracodawcy. Dziennie kandydaci mogą być nawet na 15 rozmowach o “pracę”. Wszystko zależy od ilości zleceń. Jeśli konkurencja jest bardzo duża to, może się okazać, że część osób nie zostaje zabukowane ani razu.

Modele podczas wyjazdów otrzymują kieszonkowe nawet, jeśli nie pracują. To nie jest jednak ich wypłata. Pieniądze są wliczane w dług, który jest spłacany zleceniami, które bukują. Jeśli ktoś trafi na odpowiedni rynek jest w stanie spłacić dług po miesiącu.

Część doświadczanych modeli decyduje się na odejście od agencji by pracować samodzielnie. Te osoby zarabiają dużo więcej, jednak same muszą załatwiać wszystkie formalności, opłacać nowe kompozytki w przypadku zmian w wyglądzie i płacić za wynajem mieszkania.

Kontrakty gwarantowane nie zawsze obowiązują

Modele na wyjazdach mogą podpisać kontrakt gwarantowany. Polega on na tym, że niezależnie od tego, jak dany model poradzi sobie na danym rynku to ma zagwarantowaną określoną, podstawową sumę pieniędzy. Wysokość wypłaty zależy od kraju, w Libanie może to być ok 1000 $, w Indiach nawet 8000 $. Agencja godzi się na taką ofertę, gdy modele mają bardzo mocnego booka albo mają już rozpoznawalną w branży markę.

Rynki na których pracują polscy modele

Polscy modele nie pracują tylko w Europie, która jest bardzo konkurencyjnym i trudnym rynkiem. Osoby, które są trochę niższe bardzo często są wysyłane do Azji. Może się okazać, że ktoś, kto nie robi pokazów w Europie, będzie rozchwytywany w Chinach, Libanie czy Indiach. Najważniejsze jest to by typ urody modela dopasował się do aktualnego zapotrzebowania na rynku.

Rodzaje prac modelingowych

Modeling nie polega tylko na pokazach i sesjach zdjęciowych w magazynach modowych. Modele mogą wykonywać szereg prac, od reklam telewizyjnych po prostą prezentację biżuterii na pokazach dla inwestorów. Wynagrodzenia różnią się od kraju i zlecenia.

Magazyny

To najmniej płata, a często bezpłatna praca. Modelom, jednak zależy by pojawić się na okładce magazynu. Takie zdjęcia bardzo dobrze wyglądają w booku i pozwalają na rozwinięcie portfolio. W niektórych krajach jednak te zlecenia są opłacane należy do nich np. Hongkong, są to jednak kwoty rzędu 50 $.

Pokazy mody

Jest to jedna z najbardziej czasochłonnych prac jakie może wykonywać modelka. Po castingu modelka jest zapraszana na fiting, który może trwać cały dzień. Pokazy zwykle odbywają się wieczorami, jednak modeli są proszone o pojawienie się wcześnie rano, by przećwiczyć choreografię pokazu, wykonać makijaż i włosy. Np. w Azji za pokazy zarabia się od 400 do 1500 zł już po odliczeniu długu. Dlatego, że najczęściej modele nie dostają pieniędzy za fiting.

Katalogi online

Tutaj najczęściej występuje stawka godzinowa od 200 do 500 zł.

Katalogi tradycyjne

Są lepiej płatne niż te internetowe stawki wahają się od 400 do 800 zł za godzinę, tutaj przodują Chiny, gdzie wysokie stawki są rekompensata za trudne warunki. W ciągu godziny można wykonać zdjęcia nawet 60 stylizacjom.

Reklamy telewizyjne

Tutaj stawki zależą od pola wykorzystania reklamy, stacji na jakiej jest ona wyświetlana i kraju w jakim jest zabukowana praca. Kwoty sięgają 70 000 €.

Kampanie

Są najlepiej płatne dlatego, że obejmują wiele nośników od ulotek i billboardów po plansze reklamowe w telewizji, jedynym ograniczeniem jest kreatywność twórców. Wysokość zarobków zależy od długości kampanii, ilości krajów jakie obejmuje, całego budżetu kampanii i mogą się drastycznie różnić w zależności od firmy, która ją tworzy.

Dodaj komentarz