Pchły – jak się ich pozbyć?

Pchły – jak się ich pozbyć?

Pasożyty zewnętrzne to kłopotliwa sprawa dla psów, ale również dla ich właścicieli. Pchły powodują bolesne oraz swędzące ukąszenia, które mogą wywoływać u zwierząt stan zapalny skóry. Ektopasożyty uodporniły się na wiele substancji czynnych zawartych w różnych preparatach przeciwpchelnych. Na początku sezonu, czyli wczesną wiosną warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dzięki temu będziesz wiedzieć w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć psa przed inwazją pasożytów.

Co zrobić, kiedy pchły już są na psie i w domu?

Niestety nie zawsze właścicielom udaje się na czas zabezpieczyć zwierzaka przeciwko ektopasożytom. Jeśli opiekun w porę nie zareaguje to pchły mogą złożyć jaja w legowisku psa oraz w szczelinach między panelami. Wtedy bardzo trudno pozbyć się niechcianych lokatorów. Jednak istnieje kilka skutecznych sposobów. Poniżej kilka przykładów.

Natychmiast po stwierdzeniu obecności pasożytów zabezpiecz psa odpowiednimi środkami przeciwpchelnymi.
Wypierz legowisko, koce i pluszowe zabawki zwierzaka w temperaturze co najmniej 60 stopni.
Wszystkie podłogi w mieszkaniu wyczyść dokładnie wodą z octem lub myjką parową.
Spryskaj newralgiczne miejsca na przykład kanapę, legowisko dla psa oraz szczeliny w panelach specjalnym środkiem działającym jak pułapka na pchły dorosłe i ich wszystkie stadia rozwojowe.

Posłanie psa – jako źródło nawracającego problemu.

Jeśli opiekun zwierzaka zaniedba odkażenie miejsca, gdzie pies spędza najwięcej czasu to mimo podania zwierzakowi środków przeciwpchelnych problem będzie cały czas aktywny. Wystarczy, że opiekun spóźni się o dwa dni z podaniem tabletki na ektopasożyty i znów pchły zaatakują żywiciela. Niestety larwy bez pożywienia są w stanie przeżyć w środowisku nawet długie miesiące! W związku z tym należy wyprać nie tylko pokrowiec legowiska, ale też wypełniacz. Trzeba zrobić to w odpowiedniej temperaturze, w której jaja i larwy zginą. Oprócz tego konieczne jest zastosowanie środków chemicznych, które wyeliminują pasożyty, ale nie zaszkodzą zwierzakowi.

Czy przy inwazji pcheł trzeba odkazić też łóżko?

Jeśli Twój pupil spędza czas razem z Tobą na kanapie w salonie, albo w sypialni to koniecznie musisz wyeliminować pasożyty również w tych miejscach. Pościel i koce trzeba wyprać w wysokiej temperaturze. Natomiast ramę łóżka i materac warto spryskać specjalnym środkiem, który działa jak lep na wszystkie stadia rozwojowe pcheł. Substancje czynne zawarte w takim preparacie nie są szkodliwe dla człowieka, ani dla zwierząt, więc można bezpiecznie je zastosować. Ektopasożyty w postaci dorosłej mogą przez kilka dni atakować również ludzi. Dlatego spanie w łóżku gdzie są obecne jest równoznaczne z pogryzieniem przez pchły.

Ektopasożyty to krwiopijne owady, które nie tylko powodują swędzące ukąszenia, ale również mogą przenosić różne choroby. W związku z tym trzeba jak najszybciej i skutecznie wyeliminować problem pcheł w domu, a na przyszłość pamiętać o regularnym zabezpieczeniu zwierząt kroplami, obrożami lub tabletkami.

Dodaj komentarz