Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowy o pracę to jedne z najbardziej stresujących zdarzeń jakie czekają na nas w sferze zawodowej. Zwykle zależy nam bardzo na pozyskaniu konkretnej posady, nic więc dziwnego, że stresujemy się przed spotkaniem. Tymczasem rozmowę kwalifikacyjną warto potraktować jak swego rodzaju projekt. Można się do niego dobrze przygotować i podzielić na etapy a wtedy nasze szanse na sukces rosną.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Na rozmowę kwalifikacyjną zawsze należy przybywać punktualnie. Warto więc wyjechać z domu kilka minut wcześniej na wypadek nieprzewidzianych przeszkód. Kilka minut w zapasie pomoże także nieco ochłonąć, można wtedy poprawić wygląd, zerknąć po raz ostatni na swoje notatki. Na pierwsze wrażenie w dużej mierze wpłynie wygląd kandydata. Na takie okazje należy ubierać się schludnie i bez ekstrawagancji. Panie mogą założyć na przykład ołówkową spódnicę i koszulową bluzkę. Makijaż i fryzura również powinny być standardowe czyli takie, w jakich na co dzień chodzimy do pracy. Panowie na rozmowę zależnie od miejsca mogą przyjść w garniturze albo w jeansach i koszuli.

Przygotuj się do rozmowy

Jest niezmiernie ważne aby na rozmowę kwalifikacyjną przyjść przygotowanym. Należy pozyskać jak najwięcej informacji o danej firmie i stanowisku na które się aplikuje. Dobrze jest też przewidzieć niektóre pytania i przygotować sobie na nie odpowiedzi. Bardzo często kandydat pytany jest na przykład o to, dlaczego chciałby pracować w danej firmie. Odpowiedź na takie pytanie wstępnie można przygotować sobie na piśmie. Powinna być ona wyczerpująca. Równie często kandydat jest pytany o swoje mocne strony, które będzie mógł wykorzystać w danej pracy. Tutaj nie trzeba wykazywać przesadnej skromności. O swoich atutach warto mówić otwarcie i naturalnie.

Bądź komunikatywny

Jedną z bardzo ważnych umiejętności potrzebnych na wielu stanowiskach pracy jest komunikatywność. Cechę tę doskonale widać podczas rozmów kwalifikacyjnych. Gdy rekruter zadaje ci pytania staraj się na nie odpowiadać bardzo wyczerpująco. Jest to najlepsza okazja do tego, by zaprezentować siebie i swoje atuty. Nie bój się też zadawać pytań. Pokażesz w ten sposób, że jesteś szczególnie zainteresowany posadą oraz że jesteś człowiekiem ciekawym i zaangażowanym.

Nie bój się trudnych pytań

Możesz być pewien, że na rozmowie zapadną także pytania trudne. Przykładowo zostaniesz zapytany o to, ile chcesz zarabiać albo w jakich okolicznościach odszedłeś z ostatniej pracy. Pamiętaj by nigdy nie wyrażać się źle o poprzednich pracodawcach. Z kolei zapytany o zarobki powiedz szczerze i wprost, jakie są twoje widełki. Spodziewaną kwotę dobrze przemyśl sobie wcześniej w domu. Kwota oczekiwanych zarobków jest standardowym pytaniem podczas takich rozmów nie należy więc obawiać się o reakcję ze strony rekrutera. Błędem jest podawanie kwoty zbyt niskiej. Wiele osób tak robi w obawie, że nie dostanie pracy. Należy jednak zastanowić się, czy chcesz w ogóle zaczynać pracę w której nie będziesz wynagradzany adekwatnie do twoich potrzeb.

Nie pozwól by stres zniweczył twoje szanse

Za niepowodzenie na wielu rozmowach kwalifikacyjnych odpowiada wysoki poziom stresu. Kandydaci często przesadnie przejmują się rekrutacją i traktują ją tak, jakby to miała być ich ostatnia szansa w życiu. Tymczasem do spotkań o pracę należy podchodzić na spokojnie. Najważniejsze jest dobre przygotowanie i świadomość własnych atutów. Nie należy popadać w zniechęcenie tylko dlatego, że na korytarzu dostrzeżemy wielu konkurentów. Podczas rozmowy warto być naturalnym i opanowanym.

Dodaj komentarz