Przygotowania do ślubu. Od czego zacząć?

Przygotowania do ślubu. Od czego zacząć?

Przygotowanie ślubu i wesela to jedno z tych zadań, przed którymi staje wielu ludzi, by w pewnym momencie bezradnie rozłożyć ręce i stwierdzić, że logistyka tego przedsięwzięcia przekracza ich umiejętności organizacyjne. Faktem jest, że jest to jedna z tych imprez, które wymagają bezustannej koordynacji wielu czynników odpowiedzialnych za powodzenie. Warto znacznie wcześniej przeprowadzić rekonesans i po prostu krok po kroku realizować założenia, by tuż przed jednym z najważniejszych dni nie odkryć, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego przygotować na czas.

Przygotowanie do ceremonii

Ceremonia kościelna to ważne wydarzenie i jeden z najbardziej newralgicznych momentów dla młodej pary. Warto jednak pamiętać, że to dzień poprzedzony całym mnóstwem czynności, które były warunkiem dojścia do tego etapu. Przede wszystkim należy odebrać akty chrztu i bierzmowania oraz zapisać się na nauki przedmałżeńskie, które są absolutną koniecznością i niestety nie sposób ich pominąć w całym procesie. Kolejnym etapem jest wizyta w urzędzie stanu cywilnego, który wyda zaświadczenie informujące o tym, że nie ma żadnych zastrzeżeń w kwestii naszego ślubu. Z takim zaświadczeniem należy ponownie udać się do kancelarii parafii i przedstawić dokumentację, z której wynika, że nauki przedmałżeńskie się już odbyły i dopiero wówczas będzie można wkroczyć na kolejny etap przygotowań.

Suknia panny młodej

Kreacja panny młodej to o wiele ważniejsza kwestia niż garnitur jej wybranka. Wiele kobiet decyduje się na wypożyczenie sukni, choć również takie przedsięwzięcie wiąże się z konkretną ilością przymiarek i ewentualnych poprawek. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, gdy suknia jest szyta na zamówienie, a w naszej gestii pozostaje dopilnowanie każdego szczegółu i wstawianie się na obowiązkowe przymiarki, które dadzą nam gwarancję, że w dniu ślubu suknia będzie leżała jak ulał. Wbrew pozorom wybór odpowiedniej sukni może przeciągać się w nieskończoność, dlatego zdecydowanie zaleca się, by zająć się tą kwestią odpowiednio wcześniej. Nie sposób przewidzieć pewnych sytuacji, a jedynie przezorność będzie w stanie uchronić nas przed poszukiwaniem idealnej sukni tuż przed weselem.

Miejsce wesela

Poszukując odpowiedniego miejsca na wesele warto uwzględnić ilość przewidzianych gości. Wynajmowanie sali przeznaczonej na wielkie imprezy w sytuacji, kiedy pragniemy jedynie kameralnego wesela to, mówiąc wprost, wyrzucanie pieniędzy w błoto. Podobnie jak w przypadku sukni ślubnej, warto się tym tematem zająć odpowiednio wcześniej, zwłaszcza gdy planujemy wesele w sezonie ślubnym. Restauracje organizujące wesela w tym okresie najczęściej przechodzą oblężenie, a znalezienie terminu może graniczyć z cudem. Podstawą jest wizyta w danej restauracji, która spełnia już część wyznaczonych kryteriów i odbycie rozmowy z przedstawicielem, który pomoże wybrać odpowiedni wystrój, a także przedstawi możliwe menu. Wiele par decyduje się na degustację dań i dzięki temu zyskują pewność, że wybierają najlepsze miejsce dla siebie i swoich gości.

Zaproszenia dla gości

Zaproszenia dla gości powinno się wręczać nie wcześniej niż trzy miesiące przed ceremonią i weselem. Oznacza to jednak, że w tym momencie powinniśmy mieć już za sobą wszelkie formalności kościelne oraz ustalenia z restauracją, w której ma się odbyć wesele. Niepisane reguły mówią, że zaproszenie powinno się dostarczyć osobiście. Wyjątkiem są jednak sytuacje, w których para młoda mieszka spory dystans od gości. Wówczas wysłanie zaproszeń pocztą jest jak najbardziej uzasadnione.

Pamiątka

Nie sposób wyobrazić sobie ceremonii ślubu i wesela bez obecności profesjonalnego kamerzysty i fotografa. Na szczęście w tej materii para młoda ma naprawdę spory wybór. Niemniej, gdy dane portfolio spełni nasze oczekiwania, warto umówić się na spotkanie z fotografem i szczegółowo omówić warunki umowy. Wielu fotografów posiada przygotowane wcześniej już szablony umów, które niekoniecznie muszą nam odpowiadać. Warto wcześniej ustalić ilość wyretuszowanych zdjęć oraz dowiedzieć się, czy otrzymamy również resztę plików, które nawet w postaci surowej mogą stanowić nie lada pamiątkę. Niektórzy fotografowie oferują surowe kadry za dodatkową opłatą, inni uważają, że dodatkowa opłata w takiej sytuacji przekracza granice dobrego smaku. Jeżeli decydujemy się również na profesjonalnego kamerzystę, to być może lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie osób z jednej firmy. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że mamy do czynienia z osobami, które są w stanie ze sobą współpracować i nie wchodzić sobie w kadr w najbardziej newralgicznych momentach.Warto ustalić, jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia oraz zmontowany film, a także ustalić, czy otrzymamy zdjęcia na jakimś nośniku czy też w postaci linku. Wielu fotografów posiada w ofercie możliwość wybrania się na ślubny plener, który najczęściej odbywa się w innym terminie. Za dodatkową opłatą można również zdecydować się na przygotowanie pamiątki w postaci ślubnego albumu, który będzie doskonałym prezentem dla rodziców pary młodej.

Dodaj komentarz