Szycie na maszynie jako pomysł na kreatywne hobby

Szycie na maszynie jako pomysł na kreatywne hobby

Szycie na maszynie było bardzo popularnym i powszechnym zajęciem pań domu pod koniec ubiegłego stulecia. Wraz z nastaniem gospodarki wolnorynkowej i poprawą zaopatrzenia w sklepach umiejętność szycia stawała się mniej potrzebna i traciła na znaczeniu. Jednak w ostatnich latach możemy obserwować nawrót mody na domowe szycie. Jest to zajęcie niezwykle kreatywne i wciągające, które może przynosić wiele satysfakcji.

Jak zacząć przygodę z szyciem na maszynie?

Jeszcze nie tak dawno główną przeszkodą w nauce szycia był zakup kosztownej maszyny. Obecnie na rynku mamy dużą dostępność różnorodnych maszyn do szycia. Podstawowe modele, które w zupełności wystarczają do domowego szycia można kupić już za 300 zł. Aby móc szyć na maszynie potrzebny będzie także zakup podstawowych akcesoriów oraz tkanin. Z pewnością potrzebne będą ostre nożyce, miary krawieckie, nici, szpilki i akcesoria do przygotowywania wykrojów krawiecki. Sukcesywnie w miarę szycia można nabywać potrzebne artykuły pasmanteryjne takie jak: lamówki, zamki, guziki czy taśmy rzepowe.

Jaką maszynę do szycia warto kupić?

Na początek w zupełności wystarcza standardowa maszyna do szycia ze ściegiem podstawowym i zygzakiem, posiadająca wolne ramię i kilka ściegów ozdobnych. W miarę rozwoju umiejętności krawieckich warto nabyć maszynę, która posiada więcej przydatnych funkcji. Najciekawsze z nich to nawlekacz nici, przycisk start/stop, regulacja prędkości szycia i regulowana stopka. Osoby, które pragną szyć ubrania oraz artykuły z dzianin powinny pomyśleć o odrębnej maszynie jaką jest overlock. Jest to maszyna która służy do szybkiego i estetycznego obrzucania boków. Z czasem przydatna będzie także mata samogojąca i noże krążkowe.

Jak nauczyć się szyć na maszynie?

Najlepiej zapisać się na podstawowy kurs krawiecki albo uczestniczyć w warsztatach. Na takich zajęciach zwykle na początku jest część teoretyczna gdzie kursanci uczą się rozróżniać popularne tkaniny i dzianiny. Dowiadują się także jakie zasady BHP należy stosować w pracy przy maszynie. Następnie poznają ściegi i sposoby wykańczania tkanin. Na końcu dopiero przechodzi się do nauki szycia konkretnych produktów takich jak spódnica czy poszewka. Obecnie z pomocą Internetu oraz książek wielu umiejętności można też nauczyć się samodzielnie. Warto odwiedzać blogi krawieckie oraz oglądać filmy instruktażowe, gdzie krok po kroku pokazane jest jak uszyć sukienkę czy spodenki dla dziecka. Dużo można też nauczyć się podczas szycia ubrań z gotowych wykrojów dostępnych w czasopismach.

Co można szyć samodzielnie?

Szycie na maszynie większości osób kojarzy się z szyciem ubrań. Można więc tworzyć bluzki, sukienki, spodnie, czapki oraz ubrania dla dzieci. Oprócz odzieży można szyć tekstylia domowe takie jak poszewki, bieżniki, fartuchy. Maszyna do szycia pozwala także na tworzenie wielu innych przedmiotów takich jak: plecaki, kosmetyczki, pokrowce, kocyki, narzuty, legowiska dla psów czy poduszki ogrodowe.

Dlaczego warto?

Szycie to bardzo przyjemne i satysfakcjonujące hobby. Mamy tutaj okazję sprawdzić się na polu projektowania, dobierania tkanin, nici, ściegów ozdobnych. Szycie polubią także osoby, które cenią sobie domowy recykling, bo tym sposobem można wielu rzeczom nadać drugie życie. Umiejętność ta jest bardzo praktyczna bo można samodzielnie skrócić spodnie, wszyć zamek czy naprawić pościel i nie trzeba wydawać pieniędzy w punkcie przeróbek krawieckich. Wreszcie samodzielne szycie to sposób na wyróżnienie się i indywidualność. Można stworzyć rzecz, jakiej nie będzie miał nikt inny.

Dodaj komentarz