Z pewnością choć raz w życiu widziałeś na dachu budynku panele słoneczne. Te krzemowe płyty zwane są także trochę rzadziej panelami fotowoltaicznymi, a w skrócie fotowoltaiką. Fotowoltaika https://suncrew.pl/ to więc nic innego jak przyjazny dla środowiska proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Dzięki temu możemy nie tylko pozytywnie wpłynąć na naturę wokół nas, ale także zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Jak działają panele słoneczne i czemu warto w nie inwestować? Podpowiadamy.
Jak działa fotowoltaika
Panele słoneczne wykonane są z krzemu. Jest to materiał, który ma zdolność do przechwytywania fotonów, czyli najmniejszych jednostek światła i wprawia w ruch elektrony, co daje efekt w postaci produkcji prądu. Prąd stały płynący do paneli słonecznych zmienia się w inwerterze solarnym w prąd zmienny, który możemy wykorzystywać do zasilania urządzeń w naszym domu lub biurze.
Nawet podczas pochmurnych dni panele słoneczne są w stanie wytworzyć niezbędną ilość energii elektrycznej. Muszą być one jednak zamontowane w odpowiednim miejscu przez fachowców. Najlepszym miejscem na panele jest takie, które nie jest zacienione lub słońce dociera do niego przez większą część dnia. Najczęściej montuje się fotowoltaikę w kierunku południowym, z którego wychwytuje ona najwięcej promieni słonecznych i jest w stanie pracować najefektywniej. Często wydaje się nam, że w Polsce pogoda nie sprzyja takiemu rozwiązaniu, jakim jest fotowoltaika. Jednak wbrew tej opinii w naszym kraju wcale nie brakuje światła niezbędnego do napędzania paneli do działania.
Jeśli nie masz możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych na dachu budynku, to wcale nie musisz z nich rezygnować. Możesz je np. zawiesić na płocie, ziemi lub na specjalnym słupie. Ważne aby nie było to miejsce zacienione, lecz takie, do którego dociera dużo słońca.
Fotowoltaika czyli sposób na zaoszczędzenie pieniędzy
Panele słoneczne mają zbawienny wpływ na nasze środowisko. Nie jest to jednak główny powód, którym większość z nas kieruje się podczas inwestowania w nie. Instalowanie fotowoltaiki w swoim domu to przede wszystkim duża oszczędność na prądzie i bycie niezależnym od dostawców energii. Z roku na rok ceny energii elektrycznej rosną, a nasze rachunki są coraz większe. Jeśli chcesz temu zapobiec zainwestuj w fotowoltaikę, dzięki której jesteś w stanie zaoszczędzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jeśli Twoje rachunki przekraczają około 150 złotych, to panele słoneczne Ci się opłacą. Nie będziesz musiał obawiać się podwyżek cen prądu, a po kilku latach inwestycja Ci się zwróci.