Światowa walka ze słomkami z plastiku

Światowa walka ze słomkami z plastiku

Powstaje coraz więcej stowarzyszeń i organizacji ekologicznych, które mają za zadanie uświadamianie ludzi na temat ekologii. Za cel biorą sobie m.in. walkę z zatruwającymi Ziemię odpadami, których ilości stale rosną. Zalegają w lasach tworząc dzikie wysypiska, w rzekach a nawet w oceanach zagrażając wielu populacjom morskich gatunków zwierząt. Ponoć plastikowe jednorazówki stanowią już 70 proc. wszystkich odpadów morskich, a patrząc globalnie to aż 8 mld ton plastiku zaśmieca w tej chwili Ziemię, z czego zdecydowana większość jest niebiodegradowalna.

Za cel wzięto plastikowe słomki

W walce o dobro naszego globu wzięto za zakładnika plastikowe słomki. Jak wiadomo każdy plastikowy odpad jest zły, ale według ekologów wykluczenie ich ze sprzedaży to dobry krok by pokazać ludziom, że można używać alternatyw jakimi są m.in. słomki z papieru, które z pewnością są bardziej przyjazne środowisku. Z pozoru te małe przedmioty służące do picia ulubionych napoi mogą napawać nas niedowierzaniem pod względem tego czy, i w jakim stopniu wpływają one na środowisko, lecz jak pokazują nam statystyki z 2017 roku – plastikowe słomki były na siódmym miejscu jeśli chodzi o najczęściej występujący odpad na plażach.

Nic więc dziwnego, że to właśnie one zostały wzięte na celownik i maja służyć jako przykład do wyrabiania sobie dobrych nawyków w zakresie dbania o środowisko naturalne.

Alternatywne tworzywo

Producenci i dystrybutorzy ekologicznych przedmiotów jednorazowego użytku cieszą się na sama myśl o zmianach w prawie, ponieważ już wkrótce, tj. w 2021 roku sprzedaż jednorazowego plastiku będzie na terenie Unii Europejskiej nielegalna. Wszystkie punkty sprzedażowe i usługowe jak chociażby lokale gastronomiczne będą musiały zrezygnować z plastikowych słomek i znaleźć dla nich alternatywę.
Jakie tworzywo więc zastąpi wszechobecny plastik? Z pewnością papier.

Słomki z papieru po zniesieniu swoich koleżanek wykonanych z tworzyw sztucznych niewątpliwie zajmą miejsce pierwsze na liście najczęściej używanych. To wszystko dlatego, że papier to najtańszy zamiennik a zarazem szeroko dostępny dla producentów. Ponadto jest materiałem w pełni naturalnym i biodegradowalnym a produkty z niego wykonane nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Warto więc mu zaufać i zacząć używać go na większą skale.

Ponadto papier wcale nie musi być nudny. Już teraz u producentów można dostrzec, że wykonywane przez nich słomki z papieru mają szeroką gamę wzorów i kolorów a sączony przez nie napój z pewnością będzie tak samo dobrze smakował jak wcześniej, z tą jednak różnicą, że bez wyrzutów sumienia będziemy mogli po nie sięgnąć nie martwiąc się o przyszłość naszej planety.

Dodaj komentarz