Czy wykonanie robót ziemnych jest drogie? Co ma wpływ na ich ostateczny koszt?

Czy wykonanie robót ziemnych jest drogie? Co ma wpływ na ich ostateczny koszt?

Każdy inwestor, który chce zrealizować projekt dotyczący budowy nieruchomości, musi przygotować się na konieczność przeprowadzenia robót ziemnych. Jest to bowiem jeden z pierwszych kroków w stronę realizacji inwestycji budowlanej. Nie można go tak po prostu ominąć, a od przysłowiowego wbicia łopaty w ziemię zaczyna się cała praca na terenie budowy.

Wykopy, nasypy, wyrównywanie terenu i wiele innych prac usprawnia przeprowadzanie dalszych etapów inwestycji. Z pewnością Ciebie jako świeżo upieczonego inwestora zastanawiają kwestie finansowe związane z przeprowadzeniem robót ziemnych. W tym artykule powiemy Ci, ile mogą kosztować roboty ziemne i co ma ostateczny wpływ na ich cenę.

Od czego zależy cena robót ziemnych?

Tak jak to bywa podczas budowy domu, cena niektórych usług jest uzależniona od wielu czynników. Firma, która ma zająć się przygotowaniem podłoża do budowy, podczas wyceny bierze pod uwagę, chociażby region i dokładną lokalizację terenu budowy. Ma to duże znaczenie, ponieważ ostateczna cena prac jest w dużej mierze uzależniona od tego, na jakim rodzaju terenu mają pracować sprzęty takie jak koparka czy koparko-ładowarka. Warunki gruntowe mogą sprawiać, że wykonywanie wykopów i przeprowadzanie innych prac może być mniej lub bardziej skomplikowane. Im „trudniejszy” jest dany grunt, tym ostateczna cena usług ekipy zajmującej się robotami ziemnymi może być większa.

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, przygotowując się do inwestycji, jest jej wielkość. Oczywiste jest, że roboty ziemne dla niewielkiej inwestycji np. parterowego domu jednorodzinnego będą tańsze niż w przypadku budowy bloków i całych osiedli. Do tego należy doliczyć koszty transportu sprzętu i materiałów budowlanych. Jeśli chcesz wiedzieć, ile będą kosztować roboty ziemne w przypadku Twojej inwestycji, to najlepszym pomysłem będzie skontaktowanie się z profesjonalną firmą i poproszenie jej o wycenę. Dobrych usługodawców z tej branży możesz znaleźć w internecie, kierując się opiniami innych osób.

Koszt robót ziemnych

Po poznaniu wstępnej wyceny firmy zajmującej się robotami ziemnymi będziesz mógł przygotować się na wydatki związane z przygotowaniem terenu pod budowę nieruchomości. Wiele firm ustala stawki godzinowe, jednak warto dowiedzieć się, jak wygląda to w przypadku ekipy, na usługi, której się zdecydowałeś. Prace z zakresu robót ziemnych mogą trwać wiele dni, dlatego należy przygotować się na koszt przynajmniej kilku tysięcy złotych – jest to absolutne minimum.

Dodaj komentarz