Dach płaski – czym się charakteryzuje i jak go ocieplić?

Dach płaski – czym się charakteryzuje i jak go ocieplić?

Dach płaski to jeden z popularniejszych rodzai dachu, który można dostrzec w naszym kraju. Stosuje się go zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach przemysłowych, handlowych i magazynowych. Niezwykle ważną kwestią związaną z dachem płaskim jest jego ocieplenie. Zobacz jaką izolację najlepiej jest zastosować w przypadku tego typu pokrycia i czym charakteryzuje się dach płaski.

Dachy płaskie – charakterystyka

Mimo swojej nazwy dachy płaskie nie są do końca pozbawione spadku, zazwyczaj wynosi on od 3 do 11 stopni – jest to uzależnione, chociażby od materiału, którym pokryty jest dach. Dach płaski składa się z paroizolacji, ocieplenia i hydroizolacji. Paroizolację zazwyczaj stanowi klasyczna papa podkładowa z kolei hydroizolacje stanowią materiały termoizolacyjne np. wełna mineralna. Izolacja dachów płaskich powinna zostać wykonana z dużą starannością oraz z zachowaniem określonych standardów.

Aby dach był szczelny i trwały należy wybierać tylko komponenty najwyższej jakości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pokrycie dachowe przetrwa długie lata. Izolacja termiczna dachu płaskiego różni się w zależności od tego, czy jest to konstrukcja wentylowana, czy też nie. Dachy wentylowane są popularniejsze i elementem nośnym dla konstrukcji jest strop, z kolei warstwę spadkową wykonuje się z materiałów drewnopochodnych. Między pokryciem, a ociepleniem pozostawia się specjalną szczelinę wentylacyjną, która odprowadza wilgoć.

Dach płaski niewentylowany charakteryzuje się z kolei tym, że wszystkie warstwy ściśle do siebie przylegają, co może w późniejszym czasie powodować zbieranie się pary wodnej pod pokryciem. Dach płaski wentylowany można izolować wełną mineralną, zapewni ona izolację cieplną, akustyczną i jest ognioodporna.

Dlaczego warto wybierać dachy płaskie?

Konstrukcja dachu płaskiego jest prostsza niż konstrukcja dachu skośnego. Dzięki temu dach płaski jest o wiele tańszy w wykonaniu, co pozwala zaoszczędzić inwestorowi sporo pieniędzy. Co więcej, takie pokrycie jest bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne takie jak wiatr i burze. Jeśli dach zostanie wykonany z wysokiej jakości materiałów, to będzie odporny na duże obciążenia takie jak zalegający śnieg i lód.

Jeśli zdecydujesz się na usługi profesjonalnej firmy, która zajmuje się budową dachów, to możesz mieć pewność, że będzie on służył przez bardzo długi czas i nie będzie wymagał napraw i wymiany. Oczywiście ważna jest jego odpowiednia izolacja, więc warto użyć w tym celu najwyższej jakości produktów.

Dodaj komentarz