Pomalowanie ścian w mieszkaniu to doskonały sposób na jego odświeżenie. Znalezienie odpowiednich specjalistów nie należy do najprostszych zadań i czasem sprawniej pójdzie, jeśli zajmiemy się tym sami. W tym artykule podpowiadamy, w jakie narzędzia powinieneś się zaopatrzyć, aby zrobić to szybko i dobrze.
Zadbaj o podstawę, czyli wybór farby
Wybór farby to nie tylko wybór koloru i odcienia. Zanim zdecydujesz się na tę idealną, zwróć uwagę na parametry i właściwości. Poza barwą niezwykle ważny jest rodzaj powłoki i najpopularniejszą pod tym kątem jest farba akrylowa – standardowa lub lateksowa. Wybierając tę drugą z pewnością nie będziesz miał problemu z jej nakładaniem. Dodatkowym atutem tego wyboru jest lepsza jakość i odporość na zabrudzenia. Kolejnym parametrem jest stopień połysku. W sklepach dostępne są farby matowe, półmatowe oraz satynowe. Te pierwsze zapewniają wyrównanie ściany, ukrywając jej niedoskonałości, a satynowe odbijają światło, optycznie powiększając pomieszczenie.
Kluczowe narzędzia – pędzel i wałek
Po wybraniu odpowiedniej farby, możesz przejść do drugiego etapu, czyli zaopatrywania się w narzędzia. Kluczowym i niezbędnym jest pędzel lub wałek. To, który wybrać zależy od kilku czynników. Jeśli powierzchnia do pomalowania jest duża, zdecyduj się na szeroki wałek z uchwytami – za jego pomocą bez problemu nałożysz farbę. Najlepszą jakość zapewnia ten z mikrofibry, jak twierdzą specjaliści z firmy malarskiej Malprof. Zamiast wałka możesz użyć również płaskiego pędzla, jednak zwróć uwagę aby był szeroki. Zdarza się, że podczas malowania wałkiem farba odchodzi z sufitu płatami, więc jeśli też masz ten problem – wybierz pędzel.
Malowanie trudno dostępnych miejsc
Malowanie trudno dostępnych miejsc nie jest prostym zadaniem, ale z pewnością musi być wykonane. W tym celu najlepiej jeśli kupisz mały i wąski kątowy pędzelek, który ma wygiętą rączkę umozliwiającą dotarcie do każdej szczeliny. Zdecyduj się na niego bez względu, czy do większych powierzchni wybrałeś pędzel czy wałek – jedno i drugie nie zapewni dotarcia do przestrzeni za grzejnikiem jak i innych wąskich i ciasnych miejsc.
Dodatkowe materiały
Zanim rozpoczniesz prace remontowe, zaopatrz się w kilka przydatnych akcesoriów. Pierwszą z nich jest drewniana listwa, która pomoże Ci dokładnie wymieszać farbę i sprawi, że będzie ona jednorodna. Kolejnymi niezwykle funkcjonalnymi gadżetami są taśmy i folie malarskie, dzięki którym zabezpieczysz przez zachlapaniem framugi, ramy okienne, drzwi i gabarytowe meble. Przydatna będzie również kuweta malarska lub nieduże wiaderko, do którego będziesz mógł przelewać partiami farbę do malowania. Decydując się na wałek, nie zapomnij kraty malarskiej, która pomoże Ci usunąć nadmiar farby. Wszystkie z wymienionych akcesoriów powinieneś znaleźć w sklepie budowlanym.