Kredyt refinansowy – co to jest i kto może go otrzymać?

Kredyt refinansowy – co to jest i kto może go otrzymać?

W życiu każdego z nas może dojść do sytuacji, w której nasze sprawy finansowe ulegną poprawie lub pogorszeniu. Ta druga sytuacja może być szczególnie kłopotliwa dla osób, które mają długoletnie kredyty, które muszą spłacać co miesiąc. Niestety pogorszenie się kwestii finansowych może znacząco utrudnić lub nawet uniemożliwić regularną spłatę kredytów i pożyczek. Co można zrobić w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań jest kredyt refinansowy. Więcej informacji na temat tego, na czym on polega i kto powinien się na niego zdecydować, znajdziesz w poniższym artykule.

Refinansowanie kredytu – na czym to polega?

Najprościej mówiąc, refinansowanie kredytu to przeniesienie swojego zobowiązania z jednego banku do drugiego. Podpisując umowę z nowym bankiem, masz szansę spłacić kredyt, który posiadasz w innym banku. W ten sposób możesz uwolnić się od współpracy z wierzycielem, który nie spełnia Twoich oczekiwań. Co więcej, możesz zyskać atrakcyjniejsze warunki kredytowania, a nawet zaoszczędzić pieniądze.

Kredyt refinansowy może obniżyć wysokość raty, a także sprawić, że dzień spłaty zobowiązania będzie dla Ciebie wygodniejszy. Powód, dla którego banki oferują takie atrakcyjne zobowiązania, jest bardzo prosty. Chcą one zyskać nowych klientów, a konkurencja jest obecnie bardzo duża. Jeśli jakiś bank chce się wyróżnić na tle innych, to musi zaoferować coś naprawdę dobrego swoim potencjalnym klientom, aby zdobyć ich zainteresowanie.

Jakie kredyty można refinansować?

Refinansowanie zdecydowanie najczęściej używane jest w przypadku kredytów hipotecznych. Jest to zobowiązanie, które spłaca się zazwyczaj 20, a nawet 30 lat więc przez ten czas bardzo wiele może się zmienić. Jeśli nie odpowiadają Ci już warunki kredytowania lub znalazłeś o wiele lepszą ofertę kredytową, to stary kredyt hipoteczny możesz zastąpić nowym zobowiązaniem.

Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź, czy Ci się ono opłaca. Powinieneś przeanalizować RSSO, WIBOR oraz marżę. Na pierwsze dwa czynniki nie masz żadnego wpływu, jednak możesz sporo zaoszczędzić, negocjując marżę. Z pozoru niewielka jej obniżka może sprawić, że na przestrzeni lat zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kto może skorzystać z kredytu refinansowego?

Ten rodzaj kredytu dedykowany jest przede wszystkim osobom, które mają kredyt hipoteczny. Niezbędna jest też oczywiście zdolność kredytowa. Bank udzieli pieniędzy jedynie osobom, które są wiarygodne, dlatego warto zadbać o budowanie dobrej zdolności kredytowej już wcześniej. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie Spłata Pożyczek.

Dodaj komentarz