Sofa dwuosobowa do salonu – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Sofa dwuosobowa do salonu – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Salon jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. Poza pokojami o określonych funkcjach takimi jak łazienka czy kuchnia to właśnie w nim spędzamy najwięcej czasu i tam przyjmujemy zaproszonych gości. W związku z tym zależy nam na tym, aby był estetyczny, ale również pozwalał na komfortowe użytkowanie przestrzeni. Wybór odpowiedniej sofy do salonu jest zależny od wielu czynników. Co warto wiedzieć o dwuosobowych sofach do salonu?

Po pierwsze wygoda

Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniej sofy dwuosobowej do salonu, warto zastanowić się nad tym, jaka będzie jej rola. Jeśli mebel ten po zmroku ma zamienić się w wygodne łóżko, konieczne jest wybranie sofy odpowiedniej pod względem rozmiaru, a także wykonanej z materiałów sprzyjających wygodzie. Szerokość powierzchni do spania powinna wynosić około sześćdziesięciu centymetrów na osobę, jeśli ma ona przeciętną budowę ciała. Z kolei długość powinna wynosić o dziesięć centymetrów więcej niż wzrost śpiącej na kanapie osoby. Wymiary te powinny być wzięte pod uwagę w kontekście planowanego ustawienia szafy w pomieszczeniu. Warto również uwzględnić wielkość pojemnika. Musi on być adekwatny do pościeli, która za dnia będzie do niego chowana. Osoby szczególnie wymagające w kwestii wygody powinny również dobrać sofę, której wypełnienie będzie optymalnie miękkie i sprężyste.

Po drugie estetyka

Jeśli zawęzimy ilość modeli do tych, które sprawdzą się pod względem praktycznym, przychodzi czas na walory estetyczne. W ciągu dnia rozkładana sofa dla dwóch osób będzie przecież ważnym elementem i ozdobą salonu, dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy pasuje do koloru ścian, podłóg, zasłon czy innych elementów. Niezależnie od tego, czy pomieszczenie jest duże, czy małe, warto postawić na kombinację maksymalnie trzech kolorów. Dzięki temu nie powstanie wrażenie przesytu, a całość będzie tworzyła zgraną kompozycję kolorystyczną. Przeciwnie sytuacja wygląda w przypadku salonów urządzanych w stylu eklektycznym, w którym duża ilość kolorów i dodatków różnych pod względem stylistycznym, mogą stworzyć ciekawy konglomerat stylów i unikatowy efekt wizualny. Rozkładane sofy, które mają obicia w kolorowe desenie czy kwieciste wzory, sprawdzą się doskonale w przypadku klasycznych salonów, w których królują stonowane beże, biel czy szarości. Sofa może stać się wówczas barwnym przełamaniem jednolitego stylu i symbolicznym sercem pomieszczenia.

Dobierz sofę do stylu, w jakim urządzony jest salon

Wybór odpowiedniej sofy do salonu powinien być również zdeterminowany obranym w fazie planów kierunkiem. W salonach w stylu boho nawiązujących do bohemy artystycznej świetnie sprawdzą się sofy w stylu retro, na których można poukładać poduszki z frędzlami. W nowoczesnych salonach pełnych przestrzeni i światła doskonale prezentują się sofy w stylu skandynawskim. Nadają pomieszczeniom lekkości i idealnie wpisują się w obowiązkowy w tym wypadku minimalizm. Z kolei w klasycznych salonach w stylu rustykalnym najlepiej sprawdzą się sofy w stonowanych kolorach nawiązujących do natury.

Dodaj komentarz