Czy warto inwestować niewielkie kwoty?

Czy warto inwestować niewielkie kwoty?

Bywa, że jesteśmy w ciągu miesiąca w stanie odłożyć niewielką kwotę, ale nie bardzo wiemy co z nią zrobić. Przechowywanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie wydaje się kiepskim pomysłem, bowiem nie dość, że nasze pieniądze nie są bezpieczne, to wraz z postępem inflacji tracą na wartości. Do tego jeśli cały czas będą leżały bezczynnie w naszym zasięgu, poczujemy impuls, aby je wydać. Co w takim razie zrobić z małą ilością oszczędności? Czy warto w ogóle ją inwestować, a jeśli tak, to w co?

Co należy wiedzieć o inwestowaniu?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że jeśli na jakiejś inwestycji można zarobić, to można także stracić. Wraz z potencjalnym zyskiem rośnie także ryzyko niepowodzenia. Jeśli więc mamy niewielkie kwoty do zainwestowania, a do tego zdecydujemy się na bardzo bezpieczną ścieżkę, zarobimy dosłownie grosze. Należy także pamiętać, że inwestycje na ogół są bardzo dynamiczne – to, co opłacało się dziś, jutro może nie być nic warte. Jeśli więc chcemy zacząć naszą przygodę z inwestycjami, musimy pytać w co zainwestować pieniądze w 2019 roku, a nie co było opłacalne kiedyś. W związku z tymi wszystkimi czynnikami nie powinno się inwestować kwot, których stratę naprawdę boleśnie odczujemy, zwłaszcza na początku.

Jakie inwestycje są najbardziej opłacalne?

Jak już wcześniej wspomniano, największe ryzyko równa się największej nagrodzie. Można tutaj mówić przede wszystkim o grze na giełdzie i funduszach inwestycyjnych. O ile w grę na giełdzie małymi sumami bawić się może każdy (i przy odrobinie szczęścia nawet na tym zarobić), to fundusze inwestycyjne wymagają nieco więcej wiedzy i doświadczenia. Przy odrobinie cierpliwości dzięki grze na giełdzie nawet przy niewielkim wkładzie zysk może być imponujący, są to jednak rzadkie przypadki. Szczęśliwcy, którzy zainwestowali swego czasu w Bitcoina, po kilku latach mogli tytułować się nawet milionerami. Od tego czasu jednak bańka spekulacyjna pękła i chociaż wciąż jest on warty dużo, nie osiąga już takich wyników jak niegdyś. Zdarzają się także mniej ekstremalne, ale za to łatwiejsze do przewidzenia wzrosty wartości. Rodzimy CD Projekt RED w ostatnich latach znacznie zwiększył cenę swoich akcji, a osoba stosunkowo zorientowana w rynku gier komputerowych mogła bez większego problemu przewidzieć to i na tym zarobić. Warto więc inwestować w to, na czym się znamy.

Najbezpieczniejsze sposoby inwestycji

Możemy się zastanawiać, w co zainwestować pieniądze w 2019 roku, żeby nie stracić i nieco zarobić. Tutaj akurat odpowiedź nie zmieniła się od lat. Wciąż najbezpieczniej jest inwestować w lokaty bankowe, rachunki oszczędnościowe i obligacje państwowe. Zyski są jednak minimalne, można to więc uznać mniej za inwestycję w celu zarobkowym, a bardziej ochronę pieniędzy przed ich impulsywnym wydaniem. Od czegoś jednak trzeba zaczynać, może więc być to dobra opcja dla początkujących.

Inwestując małe kwoty raczej nie staniemy się bogaczami, ale jest to dobry pierwszy krok w naszej podróży w głąb świata inwestycji. Kiedy już będziemy z nim lepiej zaznajomieni, będziemy mogli zacząć inwestować więcej i w bardziej ryzykowne przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz