Kredyt dla obcokrajowca – jakie są niezbędne dokumenty?

Kredyt dla obcokrajowca – jakie są niezbędne dokumenty?

W Polsce coraz prężniej rozwija się społeczność obywateli innych państw, którzy z tego lub innego powodu zdecydowali się osiedlić w naszym kraju. Zareagować na tą sytuację musieli usługodawcy i sprzedawcy, aby zainteresować również tą nową pulę klientów. Między innymi chodzi tu o banki. W końcu bycie obcokrajowcem nie sprawia, że nigdy nie zajdzie potrzeba zaciągnięcia kredytu czy pożyczki. W takim razie jakie dokumenty będą wymagane, kiedy potrzebny będzie kredyt dla obcokrajowca, na przykład kredyt dla Ukraińca? Dlaczego jest ich aż tak dużo?

Dokumenty niezbędne do wnioskowania o kredyt

Obcokrajowcy wnioskujący o kredyt będą musieli bankowi potwierdzić kilka rzeczy: swoją tożsamość, zgodę na pobyt w Polsce, miejsce zamieszkania, dochody oraz historię kredytową.

Tożsamość potwierdzić należy aktualnym paszportem. Wymagany może być także numer PESEL. W zależności od banku wystąpić może także potrzeba okazania zaświadczenia o meldunku czy karty pobytu.

Do potwierdzenia dochodów wykorzystuje się między innymi wyciągi z konta bankowego. Z kolei historię kredytową można udowodnić przedstawiając raport z biura kredytowego odpowiedniego dla kraju pochodzenia, ale nie każdy bank będzie tego wymagać.

Dlaczego kredyt dla obcokrajowców wymaga tyle formalności?

Obecnie wszyscy staramy się wszelkie możliwe procesy uprościć i skrócić. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego też zaciągniecie kredytu w banku wciąż wiąże się ze sporą ilością formalności. Nie aż taką jak kiedyś, ponieważ banki również idą z duchem czasu, ale wciąż może to być frustrujące.

Tak rozbudowane procedury istnieją z jednego prostego powodu – bezpieczeństwa. Zarówno banku, który na niespłacanych kredytach traci, jak i kredytobiorcy, który po wzięciu kredytu, na który go nie stać, miałby tylko problemy.

Jeśli chodzi o kredyt dla Ukraińca lub innego obcokrajowca, procedury są jeszcze bardziej rozbudowane niż w przypadku obywateli Polski. Jest to konieczne, ponieważ udzielanie takim osobom kredytów jest dla banku bardzo ryzykowne. Ciężej jest potwierdzić ich tożsamość, nie mówiąc już o zdolności kredytowej czy historii kredytowej, które zazwyczaj przesądzają o tym, czy dany wniosek zostanie zaaprobowany.

Banki nie mają bezpośredniego dostępu do organizacji podobnych do Biura Informacji Kredytowej w innych krajach, więc oszacowanie, czy kogoś na kredyt stać i czy jest on wiarygodny jest znacznie trudniejsze. Nie znaczy to jednak, że całkowicie niemożliwe. Dlatego też chociaż kredyt dla obcokrajowca dostać niełatwo, to jak najbardziej da się to zrobić.

Ze względu na to, że proces udzielania kredytu obcokrajowcom może przysporzyć sporo trudności warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnych doradców kredyty Zwoleń, aby do maksimum uprościć formalności, a jednocześnie znacząco zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję banku.

Dodaj komentarz