Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą, w jakiej obecnie znajduje się Polska, kupno nieruchomości zaczęło być z wielu względów postrzegane jako niezwykle korzystny interes. Ten rodzaj inwestycji uważa się za opłacalny i przyszłościowy. Jak zatem kształtować się będzie sytuacja agentów nieruchomości na rynku pracy? Czy zawód ten zachowa swój dotychczasowy potencjał?
Praca pośrednika nieruchomości w dużej mierze opiera się na bezpośrednim kontakcie z ludźmi. Głównym zadaniem osoby profesjonalnie zajmującej się tym zawodem jest znalezienie potencjalnego nabywcy lub najemcy danego lokalu oraz doprowadzenie do zawarcia umowy, opierającej się na wcześniej wynegocjowanych warunkach, które koniecznie muszą być akceptowane przez obie strony. Bardzo ważne jest przy tym dostosowanie rodzaju oferty do indywidualnych potrzeb klienta.
Ile zarabia agent nieruchomości?
Wiele osób zapewne często zadaje pytanie: ile zarabia agent nieruchomości? Jest to uzależnione od wielu czynników, w związku z czym nie jest możliwe podanie konkretnej kwoty, dotyczącej ogółu. Podchodząc do tej kwestii jak najbardziej obiektywnie należy stwierdzić, że to ile zarabia agent nieruchomości warunkują między innymi: wysokość prowizji pobieranej od sprzedaży lub wynajmu, sytuacja panująca na rynku nieruchomości w danym mieście, liczba i wartość transakcji zawartych w danym miesiącu, a także doświadczenie oraz predyspozycje pośrednika, dzięki którym ma on szansę na pozyskanie większej liczby klientów.
Czy mam szanse w tym zawodzie?
Jakimi cechami powinien się zatem charakteryzować dobry agent nieruchomości, aby w przyszłości osiągnąć sukces? Przede wszystkim musi być to osoba komunikatywna, otwarta, nie mająca problemów z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Istotna będzie też umiejętność prowadzenia swobodnej rozmowy i charyzma, która okaże się wyjątkowo pomocna w jak najkorzystniejszym przedstawieniu oferty, a co za tym idzie, zachęceniu potencjalnego zainteresowanego do finalizacji kupna czy też wynajmu domu, mieszkania, bądź innego lokalu użytkowego.
Bardzo ważnym elementem potrzebnym do wykonywania takiego zawodu jest oczywiście odpowiednie wykształcenie, więc najlepiej odnajdą się w nim głównie absolwenci studiów wyższych na kierunkach takich jak administracja, prawo, zarządzanie, ekonomia i gospodarka przestrzenna. Nie jest to jednak warunek konieczny – również obowiązek posiadania licencji nie funkcjonuje już od kilku lat.
Głównymi problemami z jakimi muszą zmagać się pośrednicy to duża konkurencja i trudności w wyrobieniu swojej własnej marki w początkowych etapach działalności, jednak przy dużych ambicjach, zaangażowaniu i ciężkiej pracy, jest to zawód mogący przynieść całkiem spore zyski.