Bezpiecznie w mieście – jak prawidłowo korzystać z hulajnogi elektrycznej?

Bezpiecznie w mieście – jak prawidłowo korzystać z hulajnogi elektrycznej?

Korzystanie z hulajnóg elektrycznych jest ciekawym doświadczeniem o ile zadba się o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Choć wydaje się, że podczas jazdy nic złego nie może się wydarzyć, ale w praktyce pojawiają się problemy dla użytkowników. Są one o tyle trudniejsze do rozwiązania, że oficjalnie nie ma przepisów co do przemieszczania się hulajnogami. I choć pojawia się ich coraz więcej na ulicach polskich miast, jednak nie każdy wie co zrobić by zachować bezpieczeństwo.

Przede wszystkim hulajnoga powinna być zawsze dopasowana do wzrostu osoby, która nią jedzie. Ważne jest też przyjęcie właściwej pozycji, co ma wpływ na samą jazdę oraz na bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Szczególne znaczenie ma to w trakcie rozpędzania pojazdu i zwalniania.

Kolejną, istotną kwestią jest ustawienie kierownicy. Powinna ona zapewniać jak najbardziej wygodną jazdę a jednocześnie umożliwiać przyjęcie pozycji właściwej dla zdrowia kręgosłupa i kończyn dolnych. Wskazuje się, że właściwe ułożenie stóp powinno wynosić 45°, co znacząco ułatwia balansowanie urządzeniem – również na zakrętach.

 

Jak poruszać się prawidłowo hulajnogą elektryczną podczas przyśpieszania i zwalniania?

Aby bezpiecznie zwiększać prędkość podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej wystarczy jedną nogę położyć na podeście, a drugą odpychać się od podłoża. Nie różni się to w niczym od jazdy na tradycyjnej hulajnodze. W dalszej kolejności trzeba dostawić drugą nogę i zadbać o zachowanie równowagi. Dzięki temu jazda będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.

W praktyce im szybciej i z większą siłą odepchniemy się podczas ruszania hulajnogą tym szybciej będzie się ona poruszać. Silnik, w jaki są wyposażone elektryczne modele hulajnóg, pozwala zachować prędkość i umożliwia jazdę bez użycia siły mięśni.

W trakcie hamowania warto zwracać uwagę na to czy robimy to w bezpiecznym miejscu, tj. tam gdzie jest wystarczająco dużo miejsca i nie występują utrudnienia. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na przechodniów i innych uczestników ruchu, by w trakcie hamowania nie potrącić ich i nie spowodować kolizji.

 

Znając zasady bezpiecznego poruszania się hulajnogą elektroniczną w przestrzeni miejskiej warto w dalszej kolejności zdecydować się na zakup nowoczesnego modelu tego urządzenia. Poleca się produkty trwałe i wykonane z dbałością o detale, takie jak np. hulajnoga elektryczna Xiaomi, która łączy wygodę jazdy z nowoczesnym wyglądem.

Przed pierwszym użyciem hulajnogi warto zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją, ponieważ, jak mówi przysłowie, nauki nigdy nie jest dość ani nie jest za nią zbyt późno.

Dodaj komentarz