Szybkość ładowania się strony internetowej ma duży wpływ na to, jak odbiorą ją użytkownicy. Zbyt wolne ładowanie się strony może sprawić, że część osób zrezygnuje i zamknie ją, zanim w ogóle się ona załaduje, a ci, którzy pozostaną, będą już na wstępie mieli negatywne wrażenie.
Ma to znaczenie zarówno w przypadku blogów, jak i stron firmowych czy sklepów internetowych. Im wolniejsza strona, tym mniejsze szanse, że ktoś przeczyta artykuł, wypełni formularz kontaktowy czy dokona zakupu. Musimy pamiętać, że obecnie klienci w praktycznie każdej branży mają duży wybór – jeśli jedna strona im się nie spodoba, to konkurencyjnych witryn, które być może ładują się szybciej, jest bardzo wiele. W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić jeden aspekt dotyczący szybkości ładowania się strony, o którym nie każdy pamięta, a mianowicie hosting. Jak wpływa on na to, w jakim czasie strona się załaduje? Dowiedz się!
Wolny hosting oznacza wolną stronę
Nawet przy najlepiej stworzonej i zoptymalizowanej stronie będziemy musieli zmagać się z długimi czasami ładowania, jeśli wybierzemy wolny hosting. To właśnie z jego serwerów będą ładować się dane, tak więc nie możemy sobie pozwolić na to, aby miał on niską prędkość, przestarzałe dyski czy niewielką ilość rdzeni procesora. Ważny aspekt, o którym nie można zapominać, to położenie serwerów.
Jeśli działamy w Polsce i większość z naszych klientów również pochodzi z Polski, dobrze by było, gdyby hosting był ulokowany właśnie w naszym kraju. Ciekawą opcją jest też CDN, który pozwala na jak najszybsze dostarczanie danych do użytkowników z różnych zakątków świata. Sprawdzi się on szczególnie dobrze, jeśli mamy do czynienia z globalną społecznością (a więc przyda się on zwłaszcza stronom anglojęzycznym, ale nie tylko).
Szybki hosting, czyli jaki?
Hostingów do wyboru jest bardzo wiele, a dla laika trudno może być ustalić, który jest szybki, a który niekoniecznie. Warto zwrócić uwagę między innymi na ilość rdzeni i RAM-u. Im jest ich więcej, tym lepiej. Jak już wspomniano, znaczenie mają także dyski. Odchodzi się już od stosowania dysków HDD, a przechodzi się na znacznie szybsze dyski SSD. Od zwykłych dysków SSD jeszcze lepszym wyborem będą dyski SSD NVMe.
Liczba procesów, pamięć podręczna i wersja PHP to kwestie, które również mają ogromne znaczenie, ale nie są już tak łatwe do zrozumienia. Wystarczy jednak, że zapamiętamy kilka dobrych praktyk w ich zakresie, czyli na przykład to, że wersja PHP powinna zawsze być najnowsza. Szukając dobrej oferty, warto rozważyć tani hosting od Hostinghouse.pl, który łączy w sobie atrakcyjną cenę i dobre parametry, dzięki którym strona będzie się ładować bardzo szybko, a odwiedzający będą zadowoleni.