Do samochodu elektrycznego przy zakupie powinna być dołączona ładowarka, aczkolwiek nie będzie to zazwyczaj przewód optymalny, zapewniający najszybsze możliwe ładowanie. Dlatego też niezbędny może być zakup oddzielnie kabli, dzięki którym będziemy znacznie szybciej w stanie zapewnić pojazdowi pełną funkcjonalność przez najbliższe kilkaset kilometrów. Możemy jednak zastanawiać się: ile kosztują takie przewody? Od czego zależy ich cena i który przewód wybrać?
Kable do ładowania elektryków – cena
Wśród kabli do ładowania występuje duża różnorodność, która sprawia, że ciężko jest jednoznacznie podać ich cenę. Oscyluje ona z reguły w okolicach kilkuset złotych, ale wiele tutaj zależy od okoliczności. Specjalne przewody do ładowania samochodów elektrycznych różnią się między innymi długością, typem, a także wtykami, przy czym ich długość jest bezpośrednio powiązana z typem.
Kable spiralne są krótsze (zazwyczaj mają kilka metrów), ale lepiej radzą sobie z ładowaniem w deszczu i ogółem gorszymi warunkami pogodowymi, co w Polsce nieraz może okazać się przydatne. Zwykłe kable proste potrafią rozciągać się nawet na 10 metrów, ale nie są równie odporne na działania żywiołów.
Niezwykle istotną kwestią są wtyki, ponieważ, jeśli w tym zakresie popełnimy błąd, to na nic nam się taki kabel nie zda, bowiem nie będziemy w stanie wpiąć go do swojego pojazdu. Wyróżniamy dwa różne przyłącza, na które mówi się niekiedy Mode lub tryby ładowania, a mianowicie tryb 1 i tryb 2.
Odruchowo możemy kupić kable dostosowane do trybu 1, sądząc, że skoro nosi on numer pierwszy, to jest bardziej popularny, jednak nic bardziej mylnego. To właśnie tryb 2 można najczęściej spotkać obecnie w samochodach elektrycznych, co oczywiście nie oznacza, że wtyki trybu 1 nie istnieją, bo wciąż się zdarzają. Żeby na pewno nie popełnić w tym zakresie błędu, warto dokładnie to sprawdzić przed zakupem kabla. Powinniśmy także zweryfikować ilość faz, którą powinna mieć ładowarka.
Jakość kabli ma znaczenie
Wyższej jakości kable odznaczają się nie tylko szybszym ładowaniem, ale też znacznie większym bezpieczeństwem i niezawodnością. Dlatego też nie powinniśmy próbować oszczędzać, kupując podejrzanie tanie kable z niepewnych źródeł.
Warto przy tym zaznaczyć, że nie musimy mieć wcale kabla wyprodukowanego konkretnie przez tego samego producenta, który stworzył również nasz samochód, aby się on doskonale sprawdził. Dostępne są również świetnej jakości kable do ładowania samochodów elektrycznych firm trzecich. Można je bez problemu zakupić przez Internet z dostawą z Polski.