Skrytka bankowa – co to jest i czy jest bezpieczna?

Skrytka bankowa – co to jest i czy jest bezpieczna?

Trzymanie pieniędzy oraz drogich przedmiotów takich jak biżuteria i dzieła sztuki w domu nie zawsze należy do najlepszych pomysłów. Niestety takie rzeczy mogą paść ofiarą kradzieży w momencie włamania, jeśli nie będą przechowywane w bezpieczny sposób. Na szczęście można tego uniknąć i uchronić swój majątek przed przestępcami. Jednym z rozwiązań jest wynajęcie skrytki bankowej. Dzięki niej drogocenne przedmioty, które masz w swoim posiadaniu, będą bardziej bezpieczne, niż w domowym sejfie. Zobacz, czym dokładnie jest skrytka depozytowa i czy jest bezpieczna.

Czym jest skrytka bankowa?

Trzymanie cennych przedmiotów czy też dokumentów w skrytkach bankowych nie jest w Polsce bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem. Wiele osób decyduje się bowiem na przechowywanie takich rzeczy we własnym domu. Warto jednak wiedzieć, że taka skrytka jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc do przechowywania kosztowności. Można wyróżnić depozyty stacjonarne oraz kasetki przenośne.

Pierwsze rozwiązanie, czyli depozyty są na stałe umieszczone w skarbcu instytucji, która dysponuje możliwością przechowywania cennych rzeczy swoich klientów. Polega to na tym, że klucz do zamka posiada tylko osoba wynajmująca skrytkę, a drugi zostaje na stałe w instytucji. Aby otworzyć skrytkę depozytową, niezbędne są oba klucze. Jest to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań, ponieważ skrytki są pod stałą ochroną i istnieje małe prawdopodobieństwo, że ktoś niepowołany będzie miał do nich dostęp.

Czy trzymanie rzeczy w skrytce bankowej jest bezpieczne?

Tak jak już wspomnieliśmy, skrytki bankowe są bardzo dobrze strzeżone przez 24 godziny na dobę. Pomieszczenia, w których znajdują się skrytki, mają specjalnie wzmocnione ściany oraz założone alarmy. Zazwyczaj też dostępu do pomieszczenia ze skrytkami chronią specjalne drzwi. Warto także wspomnieć o tym, że aby otworzyć skrytkę trzeba przejść przez specjalne procedury bezpieczeństwa. Pracownicy banku wymagają tego, aby osoba, która chce dostać się do skrytki, wylegitymowała się. Najemca jest też odprowadzany prosto do swojej skrytki.

Cała procedura odbywa się w obecności kamer, a do zawartości depozytu ma dostęp jedynie osoba, która go wynajmuje. Możesz więc mieć pewność, że przedmioty, które trzymasz w skrytce, są bezpieczniejsze niż w Twoim domu, a instytucja, która udostępnia taką możliwość, dobrze dba o to, aby zawartość skrytek była niedostępna dla niepowołanych osób. W skrytkach można przechowywać m.in.: dokumenty, nośniki danych, biżuterię i przedmioty kolekcjonerskie np. znaczki itp.

Dodaj komentarz