Pod nazwą arytmia serca kryje się wiele zaburzeń. Niektóre z nich są łagodne i mogą nawet nie dawać objawów. Inne natomiast mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia, szczególnie jeśli są nieleczone. Jakie są przyczyny arytmii serca? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy tych zaburzeniach.
Czym objawia się arytmia serca?
Bicie serca rozpoczyna się w węźle zatokowo-przedsionkowym, gdy dociera do niego impuls. Potocznie węzeł ten nazywamy “naturalnym rozrusznikiem serca”, gdyż inicjuje on impulsy do pracy mięśnia sercowego. W przypadku zdrowego serca sekwencja elektryczna zaczyna się w prawym przedsionku i rozprzestrzenia się przez przedsionki do węzła przedsionkowo-komorowego. Następnie impuls elektryczny przemieszcza się do wszystkich części komór. Aby serce prawidłowo funkcjonowało, schemat ten musi być powtarzany. U zdrowej dorosłej osoby serce bije od 60 do 100 razy na minutę.
Arytmia natomiast odnosi się do jakichkolwiek zmian w stosunku do normalnej sekwencji impulsów elektrycznych. Mogą one przebiegać zbyt szybko, za wolno, lub też po prostu nieregularnie. Dlaczego arytmia serca może być zagrożeniem dla zdrowia? Gdy serce nie pompuje skutecznie krwi, to dochodzi do zaburzenia pracy mózgu, płuc i wszystkich innych narządów. W efekcie mogą one ulec uszkodzeniu, lub też nawet się “wyłączyć”.
Jakie są przyczyny arytmii serca?
Arytmia może przyjmować różne formy. U niektórych osób jest cicha i nie powoduje wiele objawów, lub nawet żadnych. W takim przypadku lekarz może przypadkowo wykryć nieregularne bicie serca. Aby zdiagnozować zaburzenia wykonuje się EKG, a także dokonuje pomiarów pulsu oraz testy diagnostyczne. W późniejszym leczeniu przydatny jest przenośny aparat EKG, którym możemy samodzielnie dokonywać pomiarów. To wygodne urządzenie, które pozwoli Ci na bieżącą kontrolę pracy serca i odnotowanie wszelkich dolegliwości.
W innych przypadkach arytmia serca może dawać bardzo klarowne objawy. Na co zwrócić uwagę? Oznakami zaburzeń pracy serca mogą być palpitacje, uczucie walenia serca w klatce piersiowej, zawroty głowy, lub uczucie oszołomienia, duszności, osłabienie i uczucie zmęczenia, oraz dyskomfort w klatce piersiowej. W takim przypadku warto niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Przyczyną arytmii serca może być choroba wieńcowa, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia pracy zastawek, urazy pozawałowe, a także zmiany w mięśniu sercowym. Czasem zdarza się, że zaburzenia występują w wyniku braku równowagi elektrolitowej we krwi pomiędzy jonami sodu i potasu oraz nerwicą.