Na co zwracać uwagę kupując samochód używany

Na co zwracać uwagę kupując samochód używany

O nowym samochodzie z salonu możesz tylko pomarzyć, a stary spędza więcej czasu u mechanika niż w garażu? Pora więc kupić nowy samochód, ale co zrobić, aby wybrać auto w dobrym stanie za niewielkie pieniądze? Warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami i cieszyć się doskonałym zakupem używanego samochodu.

Zasada 1.

Sprecyzuj swoje oczekiwania

Kupując używany samochód, nie masz tak szerokiego pola do popisu jak w przypadku wyboru nowego samochodu z salonu. Musisz dostosować się do tego, co proponują sprzedawcy. Jednak zanim rozpoczniesz poszukiwania koniecznie powinieneś sprecyzować swoje oczekiwania i zastanowić się, jakiego samochodu potrzebujesz. Czy ma to być samochód na duże, rodzinne wyjazdy, czy raczej małe autko miejskie, użytkowane przez kobietę. Dopiero po ustaleniu najważniejszych kryteriów, można rozpocząć poszukiwania.

Zasada 2.

Działaj powoli

Pośpiech jest najgorszym doradcą, a szczególnie, jeśli zadanie jest wyjątkowo skomplikowane. Jeśli chodzi o zakup używanego samochodu, który ma być sprawny i wygodny, tym bardziej nie wolno się spieszyć i dawać ponieść emocjom. Zakup używanego auta nie jest tak łatwym zadaniem jak wzięcie nowego modelu z salonu, dlatego trzeba odpowiednio podejść do sprawy. Lepiej poświęcić więcej czasu i energii, obejrzeć kilka równych samochodów i porównać. Uzbrój się w cierpliwość i nie zapominaj, że podczas zakupu używanego samochodu powinieneś być wyrozumiały co do jego koloru, tapicerki czy braku przyciemnianych szyb. W używanym samochodzie najważniejsze jest działanie i stan techniczny, ponieważ to właśnie te elementy będą odpowiedzialne za poprawne działanie auta.

Zasada 3.

Sprawdź wiarygodność sprzedawcy

Najlepiej zadzwoń do potencjalnego sprzedawcy jeszcze przed spotkaniem i postaraj się wyciągnąć od niego jak najwięcej informacji. Nie bój się pytać po kilka razy o to samo, bo właśnie dzięki takim męczącym pytaniom uda Ci się sprawdzić, czy osoba ta nie kłamie i nie miesza się w odpowiedziach. Jednak pamiętaj, że nie wolno ufać pierwszym wrażeniom i emocjom, bo bywają złudne.

Zasada 4.

Odwiedź kilka komisów

Używane samochody bardzo różnią się między sobą. Nie tylko cenami, ale i stanem technicznych, wyglądem czy nawet elementami dołączonymi do samochodu, tj. opony zimowe. Nie warto więc kierować się pierwszym wrażeniem, ale odwiedzić kilka komisów i porównać ich oferty. Będzie to wymagało zapewne więcej czasu i cierpliwości, ale na pewno zaowocuje w przyszłości i będziesz mógł z zadowoleniem korzystać z samochodu.

Zasada 5.

Poznaj przeszłość samochodu

Bardzo często samochody używane są sprzedawane głównie dlatego, że uległy wypadkowi, nie są w najlepszym stanie technicznym, a właściciele po prostu chcą się ich pozbyć. W szczególności należy uważać na sprzedawców, którzy twierdzą, że auto jest bezwypadkowe, mimo, że posiada ślady świadczące o wypadku. Najczęściej te wady są maskowane, malowane i naprawiane, jednak sam wygląd potrafi być mylący a ukryte wady i uszkodzenia dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego na tyle, na ile to możliwe, spróbuj poznać przeszłość interesującego Cię samochodu.

Zasada 6.

Jazda próbna

Jeśli już zdecydujesz się na zakup używanego samochodu, nie bierz go w ciemno, nie sugeruj się samymi informacjami, które poznasz od sprzedawcy. Koniecznie udaj się na jazdę próbną i poznaj działanie samochodu w praktyce. Wypróbuj go na nieco trudniejszych odcinkach, tak, by móc dokładnie sprawdzić działanie biegów czy płynność działania silnika. Sprawdź także elementy odpowiadające za bezpieczeństwo, tzn. światła, kierunkowskazy, hamulec. Jeżeli podczas jazdy próbnej usłyszysz jakieś niepokojące odgłosy, stukanie lub głośne działanie któregoś z elementów, koniecznie zastanów się dobrze nad zakupem, lub zapytaj o to właściciela. Sprawny technicznie samochód powinien działać w miarę cicho i płynnie, inaczej istnieje podejrzenie, że uległ już wcześniej wypadkowi lub jest w złym stanie technicznym.

Dodaj komentarz