Odzież lniana – jak o nią dbać?

Odzież lniana – jak o nią dbać?

O wartościowych właściwościach lnu, wiedzieli już Egipcjanie zamawiając najdelikatniejszą odmianę przeźroczystej tkaniny dla samych faraonów. Dzisiaj, choć odzież z lnu jest dostępna w prawie w każdym sklepie z tkaninami, niestety nie jest tak doceniana jak miało to miejsce kiedyś.

Wyjątkowa odzież z lnu to przede wszystkim niezwykła wytrzymałość na różnego rodzaju sytuacje. Niesamowicie trwała odzież z lnu jest odporna zarówno na tarcie, rozciąganie podczas prania i gorącą temperaturę żelazka. Dzięki temu, że włóka są trwałe i mocne na różnego rodzaju proszki chemiczne, po każdorazowym praniu odzież z lnu staje się jeszcze bardziej mocna i odporna na zniszczenia.

PRANIE

Każdy zabieg w którym używane są środki chemiczne czy też wysoka temperatura powoduje, że tkaniny się niszczą i po jakimś czasie stają zupełnie nieużyteczne. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich tkanin. Wyjątkowa odzież z lnu jest niesamowicie odporna na pranie. Oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich temperatur. Najczęściej przy tkaninach białych używamy temp. 60 stopni C, a tkaniny kolorowe w nieco mniejszej 40 stopni C. Pamiętajmy, że odzież z lnu nadaje się do chlorowania, jakkolwiek nie stosujmy tego zabiegu zbyt często, gdyż może w pewnym stopniu osłabić strukturę ubrań. Co najważniejsze, nie bójmy się prać ubrań lnianych! Dzięki specyficznych właściwościach, po każdym praniu odzież z lnu staje się jeszcze bardziej odporna na zniszczenia i tym samym długo zachowuje swoją wyjątkowość.

WIROWANIE

Jeżeli chodzi o zabieg wirowania/suszenia w elektrycznych sucharkach – nie stosujmy tego zbyt często. Naturalna odzież z lnu mimo że jest niezwykle odporna na wysoką temperaturę w tym wypadku może łatwo stracić swoją szlachetną miękkość. Elektryczne suszenie ubrań jest zalecane w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie mamy zbyt wiele czasu. Wtedy też starajmy się wirować tkaniny jedynie przy zastosowaniu temperatury 800 obrotów na minutę – nie większej. Aby odzież z lnu po każdym praniu stawała się coraz bardziej trwała pozwólmy jej wyschnąć w naturalny sposób na świeżym powietrzu – wtedy też uzyskamy niezwykle jakościowy efekt.

PRASOWANIE 

W przypadku prasowania bardzo ważne jest zarówno ustawienie odpowiedniej temperatury – najlepiej 200 stopni oraz użycie wody. Lekko wilgotna odzież z lnu prasuje się niezwykle łatwo i szybko, a w efekcie uzyskujemy gładką i jedwabną tkaninę. Co ciekawe, odzież z lnu wygląda równie ciekawie gdy nie poddajemy jej zabiegowi prasowania.

Naturalne tkaniny lniane długo będą cieszyć się sprawną funkcjonalnością i żywotnością, jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać. Najważniejsze to pamiętanie o kilku istotnych wskazówkach stosownego użytkowania podczas zabiegów chemicznych, a sama konserwacja przyniesie niezwykłe efekty.

Dodaj komentarz