Najtrudniejsza metoda malowania tuszem

Zalety szerokiego dostępu do środków na poprawę potencji

Zacznijmy od wyjaśnienia czymże jest tusz. Otóż tusz jest to nic innego jak mieszanina silnie barwiącej farby i niewielkiej odpowiedniej ilości wody. Woda ma za zadanie zapewnić odpowiednio ciekłą konsystencję. Ta mikstura nakładana jest na cienką warstwę uprzednio nałożonego koloru bazowego i wnika we wszelkie zagłębienia i szczeliny. Uwypuklenie odlewu za pomocą cienia daje nam efekt przyciemnienia figurki i nadanie jej bardziej trójwymiarowego wyglądu. Tusz przede wszystkim zbiera się w szczelinach, gdzie jego efekt jest najsilniejszy.

Technika malowania tuszem daje na przede wszystkim możliwość odwzorowania w pewien sposób naturalne „zjawisko” cienia. Podstawowa zasada mówi, że tusze zaciemniają kolory. Zatem jeśli użyjemy ciemnych kolorów, to efekt będzie mniej widoczny, jeśli jasnych kolorów to efekt będzie bardziej wyrazisty. Warto więc wsiąść kolor o stopień jaśniejszy od tego, który chcemy uzyskać. Na tym nie warto bawić się w szczegóły, ponieważ mogą one zostać zaciemnione przez tusz. Tusz można tak rozcieńczyć, aby poprawić intensywność jego koloru. W tym celu można zmieszać go na boku z wodą i odrobiną kleju wikol. Klej poprawi konsystencję tuszu i ułatwia jego gromadzenie się w szczelinach. Kiedy całość wyschnie to będziemy mieli bardziej kontrastowe efekty.

Do mieszaniny wody i tuszu można też dodać odpowiedniej ilości lakieru. Wówczas mieszanina będzie zachowywać się bardziej jak docelowy tusz i zwiększy się kontrast cieniowania w stosunku do zastosowania samej farby rozcieńczonej w wodzie.

 Technika glaze’owania

Przy omawianiu technik cieniowania nie da się pominąć tematu technik glaze’owania.

Glaze’ to jaśniejsze tusze używane są do uwydatnienia, zintensyfikowania kolorów bądź też silnego odtworzenia danej barwy poprzez nałożenie warstwy silnie kryjącej farby, jaką jest właśnie tusz. W przeciwieństwie do zwykłych farb akrylowych tusze są przezroczyste.Ta przeźroczystość umożliwia właśnie „wydobycie na zewnątrz” koloru znajdującego się pod wierzchnią warstwą. Prześwitywanie pracy którą uprzednio wykonaliśmy, zapewni swoisty efekt „przeszklenia”. I stąd właśnie wzięła się nazwa techniki – Glaze’.

Glaze’owanie przydaje się też do przywrócenia ogólno poprawnego wyglądu powierzchni, która została zbyt mocno rozjaśniona np. poprzez zbyt skrupulatne i entuzjastyczne korzystanie z techniki suchego pędzla. Jeśli chcemy tylko wzmocnić kolor, to należy zmieszać tusz z wodą i nałożyć go na konkretną warstwę, którą chcemy ożywić. Takie warstwy możemy nakładać wielokrotnie, aby uzyskać zadowalający efekt.

Dodaj komentarz