Niebezpieczne promieniowanie

Niebezpieczne promieniowanie

Należy również pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju promieniowanie także ma działanie rakotwórcze a różnego rodzaju urządzenia elektroniczne gospodarstwa domowego i nie tylko takowe wydzielają. Zatem, przestrzegając higienę pracy, możemy z wszystkiego korzystać, ale z umiarem zachowując zdrowy rozsądek. Oglądając telewizję powinniśmy zachować odpowiednią odległość, a sprzęty takie jak kuchenka mikrofalowa czy czajnik elektryczny powinny znajdować się w odosobnionych miejscach – daleko od stołu i miejsca gdzie się odpoczywa. W pracy zawodowej obcując z substancjami mogącymi mieć działanie rakotwórcze powinniśmy zawsze zachowywać wszystkie obowiązujące zasady BHP. To tego należy noszenie fartuchów, rękawiczek oraz masek ochronnych. Nie powinniśmy także przesadzać z godzinami pracy. Często jest tak, że niektóre substancje stają się groźne dopiero po przekroczeniu pewnych granicznych wartości jak na przykład czasu przebywania w otoczeniu substancji rakotwórczej bądź natężeniu promieniowania.

Wraz z wiekiem podatność na choroby nowotworowe gwałtownie wzrasta. Jest to związane z faktem obumierania starych komórek i zwolnionym tempem dzielenia się komórek macierzystych. Dlatego właśnie tak ważne są badania profilaktyczne mające na celu wykrycie choroby we wczesnej fazie rozwoju. Większość chorób nowotworowych o ile tylko wykryje się je odpowiednio wcześnie, jest uleczalna. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć żadnych objawów i regularnie się badać. Należy także dobrze poznać własne ciało, poprzez codzienną obserwację tak, aby w razie wystąpienia jakiejś nieprawidłowości móc szybko zareagować. W przypadku chorób nowotworach najbardziej liczy się czas. To on niego w głównej mierze decyduje o naszym życiu lub śmierci. Ważne jest również nastawienie samych chorujących. Zdarzają się przypadki,gdy ludzie chorując przez wiele lat bez wiedzy o tym, umierają kilka tygodni po diagnozie. Jest to niewątpliwie związane z psychiką i naszym nastawieniem. Aby wygrać z chorobą trzeba walczyć i mieć chęć życia.

Nawet, jeśli zachowamy wszystkie wskazania dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych w dalszym ciągu nie mamy pewności, że nigdy nie zachorujemy. Jednak jest wiadome to, że jeśli nie będziemy przestrzegać niezbędnych ograniczeń, ryzyko zachorowania diametralnie się zwiększy. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania należy przede wszystkim omijać substancje je wywołujące. I tak powinniśmy zwrócić szczególną uwagą na kupowane przez nas jedzenie. Bardzo przydatne będzie również zachowanie dobrej kondycji, i nikt tutaj nie mówi, że aby być zdrowym należy uprawiać sport wyczynowy. Używki także są niewskazane. Aby dobrze chronić się przed promieniowaniem należy zachować odpowiednie odległości z urządzeniami je wytwarzającymi. W pracy przed zagrożeniem powinny nas ochronić zasady BHP a prawdziwym kluczem do sukcesu będzie regularne odwiedzanie lekarza i przeprowadzanie badań kontrolnych. Wszystkie te działania mają na celu zmieszenie prawdopodobieństwa wystąpienia choroby a nie całkowite jej wyeliminowanie.

Dodaj komentarz