Jak prawidłowo czyścić uszy i dlaczego nie należy używać patyczków do uszu

Jak prawidłowo czyścić uszy i dlaczego nie należy używać patyczków do uszu

Wiele osób lubi mieć czyste uszy, a sam proces czyszczenia uszu może wydawać się bardzo przyjemny. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, czy jest to w ogóle konieczne? Jak się okazuje, nie ma absolutnie żadnej potrzeby wykonywania tego zabiegu.

Czy używasz patyczków lub pałeczek do uszu?

Korzystanie z patyczków czy pałeczek to bardzo zły pomysł. Wkładanie różdżek do przewodu słuchowego może spowodować wepchnięcie woskowiny i innych zanieczyszczeń głęboko do błony bębenkowej, co może utrudniać słyszenie.

Woskowina tworzy się w przewodzie słuchowym i w naturalny sposób przemieszcza się do wylotu ucha. Jeśli jednak szczotkujesz zęby pałeczkami, ryzykujesz, że woskowina zostanie wepchnięta głębiej, do obszaru ucha, w którym nie powinna się znaleźć.

Sprawdź też artykuł o ochronie słuchu.

Woskowina wraz z zanieczyszczeniami i zarazkami przedostaje się do przewodu słuchowego, gdzie skóra jest bardzo cienka i delikatna. Chociaż waciki wyglądają na miękkie, w rzeczywistości mogą uszkodzić delikatną skórę, która znajduje się głęboko w kanale słuchowym.

Ponadto, jeśli pałeczki są używane nieostrożnie, istnieje ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej.

Jak pozbyć się woskowiny z ucha?

Czyszczenie uszu jest to bardzo prosty i naturalny proces Tak naprawdę nie musisz podejmować żadnych działań. Twoje uszy same usuną woskowinę z przewodu słuchowego. Głównym zadaniem woskowiny usznej jest wychwytywanie i usuwanie z przewodu słuchowego wszystkiego, co obce. Ten przypominający taśmę produkcyjną proces jest niezbędny do utrzymania higieny wewnątrz uszu.

  • Skóra wewnątrz ucha ulega odnowieniu w kierunku wylotu przewodu słuchowego. Proces ten usuwa woskowinę, płatki skóry i wszystko inne uwięzione wewnątrz ucha.
  • Żucie i ziewanie pomaga usunąć woskowinę z kanału słuchowego
  • Ogólnie rzecz biorąc, nasze uszy produkują tylko tyle woskowiny, ile potrzebują, aby utrzymać wnętrze ucha w czystości.

Czy możemy usunąć wosk patyczkami?

Wszystko, co wkłada się do ucha w celu jego wyczyszczenia, może spowodować, że woskowina znajdzie się głębiej w kanale słuchowym. Woskowina jest wydzielana w pewnej części przewodu słuchowego, równej jednej trzeciej jego całkowitej długości i znajdującej się w pobliżu wejścia do ucha. Wepchnięcie woskowiny głębiej niż ten obszar jest bardzo niebezpieczne, ponieważ nie można jej już usunąć z ucha w sposób naturalny.

  • Ryzykujesz przepchnięcie woskowiny przez „naturalny przenośnik”, który jest wymagany do skutecznego usunięcia woskowiny z ucha.
  • Patyczki do uszu mogą uszkodzić delikatną skórę wewnątrz ucha, zwiększając ryzyko infekcji rany.
  • Wpychanie woskowiny głębiej do przewodu słuchowego może prowadzić do zablokowania i tymczasowej utraty słuchu. Niedokładne użycie patyczków może spowodować uszkodzenie błony bębenkowej.

Dodaj komentarz