Zasady bezpiecznej hodowli jadowitych zwierząt

Zasady bezpiecznej hodowli jadowitych zwierząt

W miarę przybywania w naszych domach jadowitych stworzeń, wiedza o nich zaczyna się powiększać, informacje zdobywane własnymi doświadczeniami i z tłumaczeń zagranicznych pozycji zaczynają pomagać nowym sprawniej wchodzić do tego niezwykłego świata niebezpiecznych zwierząt. Jednak mimo ich rosnącej popularności i coraz większej ilości hodowców w naszym kraju, wraz ze sprzedawanym zwierzęciem rzadko kiedy dostarczana jest niezbędna wiedza na temat bezpiecznego obchodzenia się z nimi. Kupujący nie dostaje „w pakiecie” zasad obowiązujących przy obchodzeniu się z nimi, które to powinny stać się kompendium wiedzy dla każdego, kto chce się tym zająć właściwie, bez ryzykowania śmiercią, bądź poważnym uszczerbkiem na zdrowiu..

W związku z powyższym, nadszedł czas aby zebrać te wszystkie informacje w jednym miejscu i zaproponować zapoznanie się z nimi każdej osobie która hoduje, bądź chce zacząć hodować jadowite zwierzęta. Jak rozpocząć, bądź prowadzić odpowiedzialną hodowlę? Zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Zanim zaczniesz:

1.) W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki cel przyświeca Ci w kupnie niebezpiecznego gatunku. Jeśli jest to dla Ciebie kwestia podbudowania morale, chęć zabłyśnięcia w towarzystwie, bądź chore dążenie do podnoszenia sobie poziomu adrenaliny, to odpuść to sobie już na samym wstępie! Jest to ewidentnym dowodem na to, że nie dojrzałeś jeszcze do tego hobby i może się to jedynie źle na Tobie odbić!

2.) Pamiętaj o tym, że obchodzenie się i pielęgnowanie bardzo jadowitych stworzeń to nie zabawa! Każdy błąd może być Twoim ostatnim. Ukąszenie wielu zwierząt o których mowa kończy się dla człowieka bardzo poważnymi komplikacjami zdrowotnymi (odczuwanymi nieraz przez cale życie) a nawet śmiercią! Zdarza się wielokrotnie, że mimo podania surowicy i stałej opieki lekarskiej poszkodowani umierają. Uwzględnij również fakt, że w Polsce nie ma surowicy na jad większość zwierząt które prawdopodobnie przyjdzie Ci trzymać w swojej hodowli. Pamiętaj, że jeśli popełnisz błąd i nawet uda Ci się przeżyć, czekać Cię mogą amputacje, przeszczepy oraz wiele innych nieprzyjemnych zabiegów jak tracheotomia i inne.

3.) Zastanów się jakie jest Twoje doświadczenie w opiece nad zwierzętami niebezpiecznymi. Dostosuj poziom swoich umiejętności do stopnia trudności hodowli wybranego zwierzęcia. Mierz siły na zamiary. Zacznij od czegoś łatwego i w miarę poznawania, możesz się powoli zastanawiać czy będziesz w stanie poradzić sobie z czymś trudniejszym. Nigdy na odwrót, bo znajdziesz się bliżej krawędzi, niż Ci się to może wydawać! Słuchaj opinii starszych doświadczonych hodowców, czytaj o wybranych gatunkach i pytaj się innych o doświadczenia z nimi związane. Zwróć też uwagę na to, czy będziesz wiedział jak się zabrać do obchodzenia się z nimi tak, aby unikać wszystkich niebezpiecznych sytuacji. Postaraj się poznać wszystkie zagrożenia z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć.

4.) Uwzględnij opinię innych domowników, którzy dzielą z Tobą mieszkanie. Zastanów się, czy nie dojdzie do sytuacji, w której ktoś lub coś mógłby doprowadzić do uszkodzeń pojemników hodowlanych. Sprawdź też czy będziesz w stanie dobrze zabezpieczyć je przed domowymi zwierzętami, takimi jak koty, psy, fretki itd.

5.) Zastanów się jakimi funduszami dysponujesz. Zakup zwierzęcia to dopiero początek. Należy pomyśleć o właściwym odpowiednio przygotowanym zbiorniku, dodatkowych pomocach, takich jak długie pensety, haki ofiologiczne, dodatkowe pojemniki (do przekładania i przetrzymywania stworzenia podczas czyszczenia całego zbiornika mieszkalnego) i wielu innych rzeczach o których wspomnę w dalszej części tego tekstu.

6.) Zastanów się co zrobisz, gdy zwierze się rozchoruje, czy będziesz wiedział jak się zabrać za jego leczenie. Pomyśl, czy znasz w ogóle kogoś, kto udzieli mu odpowiedniej opieki zdrowotnej.

7.) Zastanów się co zrobisz w razie ukąszenia. Czy będzie Ci miał kto udzielić pomocy.

Zasady prowadzenia bezpiecznej hodowli:

1.) Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca aby postawić zbiornik, który będzie odpowiednio duży i bezpieczny dla wybranego zwierzęcia. Oszczędzanie miejsca oraz pieniędzy na zabezpieczenia to podstawowy błąd! Pamiętaj, że życie masz tylko jedno, więc lepiej nie ryzykować. Wydanie 4zł na zamek do terrarium, jest niczym w porówniu z ilościa pieniędzy, które będziesz musiał włożyć w swoje leczenie, o ile przeżyjesz.

2.) Opisz zbiorniki, żeby w razie wypadku było wiadomo, z czym ktoś kto Ci będzie udzielał pomocy będzie miał do czynienia.

3.) Oprócz wspomnianego wyżej sprzętu, warto zakupić kilka drobiazgów, które mogą się przydać w udzielaniu pierwszej pomocy, zanim dojedziemy do szpitala.

Przydadzą się:
– wapno,
– woda utleniona,
– leki antyhistaminowe,
– odsysacze jadu.

4.) Przy trudnych operacjach, ze zwierzęciem jadowitym, zawsze powinna być przy Tobie jeszcze jedna osoba. W razie wypadku, będzie ona mogła wezwać pogotowie i kogoś kto będzie w stanie opanować to zwierzę. Dobrze by było również, żeby koło terrariów wisiał numer do zaprzyjaźnionego terrarysty z Twojej okolicy, pomoże to Twojemu pomocnikowi w sytuacji stresowej odpowiednio zareagować.

5.) Nigdy nie pracuj przy jadowitych stworzeniach pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających, unikaj też wszelkich prac gdy jesteś bardzo zmęczony, albo na coś wściekły, może to opóźnić Twój refleks i przytłumić trzeźwość myślenia.

6.) Nie korzystaj z półśrodków! Nigdy nie wolno Ci powiedzieć „nie chce mi się tyle grzebać i kombinować, zrobię to szybszym sposobem”. Jeśli nie masz wystarczająco czasu, żeby zrobić wszystko przy terrarium poprawnie i na spokojnie odłóż te prace na inny dzień, pośpiech może Cię jedynie zgubić

7.) Pamiętaj o tym, żeby zawsze trzymać ciało poza zasięgiem zwierzęcia! Przy wszelkich operacjach zawsze używaj odpowiedniego sprzętu pomocniczego (pensety, haki ofiologiczne itd.) Nigdy nie wkładaj do terrarium gołych rąk, nie raz możesz się zdziwić nieprzewidzianymi atakami.

Odpowiedzilność w prowadzeniu zaawansowanej hodowli.

Wszystkie wymienione wyżej czynniki wpływają na odpowiedzialne prowadzenie hodowli. Jednak odpowiedzialność nie kończy się na trzymaniu, to również rozsądne rozmnażanie, a później także sprzedawanie rozmnożonych zwierząt. Pierwszą rzeczą, która należy sobie uświadomić, to fakt czy będziemy mieli co zrobić z młodymi osobnikami urodzonymi u nas w hodowli. Faktem jest, że wiele zwierząt wydaje na świat bardzo pokaźne mioty. Sprzedanie takiej ilości osobników odpowiednim doświadczonym hodowcom, może sprawić nie lada problem. Istotę tego należy sobie uzmysłowić zanim jeszcze zabierzemy się dopuszczanie pary do kopulacji, aby później po fakcie nie mieć z tym problemu i nie szukać zbytu na siłę. Przy zwierzętach niebezpiecznych jest to o tyle istotniejsze, że nie możemy ich podarować zaczynającym przygodę z terrarystyką znajomym, każdy osobnik musi znaleźć odpowiedni dla niego dom.

Dodaj komentarz