Nawierzchnia na plac zabaw – naturalna czy syntetyczna?

Nawierzchnia na plac zabaw – naturalna czy syntetyczna?

W planowaniu i budowie placów zabaw kluczową kwestią jest stworzenie nawierzchni, która zapewni dzieciom pełne bezpieczeństwo. Nawierzchnia na plac zabaw ma tłumić energię, która powstaje podczas upadku na tyle, aby konsekwencje tego zdarzenia były jak najmniej przykre dla dziecka.

 

  1. Nawierzchnia na plac zabaw – naturalna czy syntetyczna?
  2. Nawierzchnie naturalne
  3. Nawierzchnie syntetyczne

 

Każda nawierzchnia, która została prawnie dopuszczona do użytku na placach zabaw, musi spełniać wytyczne określone w normie PN-EN 1177. Zastosowano w niej normę HIC, która określa maksymalną wysokość upadku, wyrażoną w centymetrach, na daną powierzchnię, która nie spowoduje u dziecka śmiertelnego urazu.

 

Nawierzchnia na plac zabaw – naturalna czy syntetyczna?

Wybór właściwego rodzaju nawierzchni na plac zabaw zależy w dużej mierze od jego wyposażenia. Wysokie sprzęty i huśtawki wymagają użycia podłoża, które doskonale amortyzuje upadki, natomiast w przypadku placów, na których poszczególne elementy nie są zbyt wysokie, można zastosować podłoże o nieco niższym współczynniku HIC. Duży wpływ na wybór ma też kwestia estetyczna oraz nakład pracy i dodatkowych środków na utrzymanie jej w należytym stanie technicznym.

 

Nawierzchnie naturalne

Naturalnymi nawierzchniami dopuszczonymi do użytku na placach zabaw, są piasek, żwir, kora, wióry, darń i gleba. Pierwsze cztery należą do materiałów sypkich, których właściwości amortyzujące upadek zależą od grubości usypanej warstwy oraz wielkości poszczególnych ziaren. Darń oraz glebę stosuje się na placach, na których urządzenia osiągają maksymalnie 1m wysokości, a stworzone z nich konstrukcje są nieskomplikowane.

 

Nawierzchnie syntetyczne

Nawierzchnia na plac zabaw z materiałów syntetycznych z https://playtime.pl/strona/nawierzchnie-bezpieczne uważana jest za bezpieczniejszą od nawierzchni z materiałów naturalnych. Wynika to głównie z możliwości, jakie dają zaawansowane procesy technologiczne – ich odpowiednie wykorzystanie zapewnia stworzenie materiału perfekcyjnie pochłaniającego energię upadku, przez co zabawa na takim placu jest dla dzieci bardzo bezpieczna. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów syntetycznych należą:

  • płytki gumowe – duże elementy, przypominające kafelki lub puzzle, wykonane z granulatu SBR z domieszkami innych substancji i klejów,
  • sztuczna trawa – stosowana jest nie tylko na placach zabaw, ale również w siłowniach “pod chmurką”,
  • maty przerostowe – są zrobione z gumy recyklingowej; dzięki perforowanej powierzchni przez maty przerasta trawa, co tworzy nawierzchnię nie tylko bezpieczną, ale i estetyczną.

Dodaj komentarz