Beton w aranżacji przestrzeni publicznej Krakowa

Beton w aranżacji przestrzeni publicznej Krakowa

Dziś Kraków stanowi swoistą perełkę turystyczną Polski. Prawdziwym wyróżnikiem stolicy Małopolski jest nie tylko legenda o smoku Wawelskim, ale przede wszystkim niezwykła architektura i niepowtarzalny charakter poszczególnych budowli jak i całych dzielnic. Czy ich powstanie możliwe byłoby bez użycia betonu? Odpowiadamy!

Tak jak bez użycia betonu, ciężko dziś wyobrazić sobie powstawanie konstrukcji budowlanych, tak bez wykorzystania mieszanki cementu, kruszyw, dodatków i wody nie może być mowy o całych aglomeracjach miejskich. Ślady skutecznego wykorzystania betonu znajdziemy na każdym kroku – począwszy od chodników, przez drogi, mosty jak i całe budynki. Niezwykłe parametry tego materiału, znane od starożytności, pozwoliły poszczególnym pokoleniom na pozostawienie trwałego śladu w architekturze. Powstawanie wzniosłych budowli, monumentalnych konstrukcji, niezawodnych rozwiązań, śmiałych wizji oraz wytrzymałych elementów nie byłoby możliwe właśnie bez betonu.

Wyjątkowy charakter Krakowa

Każdy się zgodzi, że stolica Małopolski ma unikatową atmosferę. O wyjątkowości tego miejsca świadczą nie tylko historyczne, monumentalne budowle, ale także nowoczesne obiekty. Każdy z nich jest swoistą wizytówką, wobec której nie da się przejść obojętnie. Kto z Was będąc w Krakowie, nie odwiedził Zamku Królewskiego na Wawelu, nie podziwiał niezwykłej architektury charakterystycznych sukiennic umiejscowionych w padającym cieniu Mariackiej Wieży? Uroki starego miasta, magicznej dzielnicy Kazimierz czy industrialnej Nowej Huty szybko możemy zestawić z nowoczesnym charakterem miejsca pielgrzymek – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach czy centrum sportowego ulokowanego w murach hali 100-lecia Cracovii. Na szczególną uwagę zasługują nagrodzone konstrukcje centrum handlowego SERENADA oraz ciekawy obiekt Muzeum Lotnictwa Polskiego. Unikatowe właściwości zastosowanego betonu szczególnego znaczenia nabierają w Centrum Cyklotronowego w Bronowicach. Swoistą wizytówką Krakowa jest także dominująca betonowa budowla na prawym brzegu Wisły, w którym do niedawna mieścił się Hotel Forum. Czy możliwe byłoby postawienie tych budynków bez użycia betonu? Oczywiście, że nie.

Betoniarnia Kraków

Dziś Małopolska jest dynamicznie rozwijającym się regionem Polski. Rozrastające się miasta z wlewającą się nowoczesną architekturą w historyczne obszary jej stolicy sprawiają, że nie gaśnie  zapotrzebowanie na wysokiej jakości beton. Zlokalizowana na ulicy Mierzeja Wiślana 10 Betoniarnia Kraków Górażdże jest czołowym dostawcą mieszanki dla lokalnych budów. Ta, wchodząca w skład 60-ciu betoniarni, sieć polskiego producenta, znacząco zaspokaja zapotrzebowanie na lokalnym rynku. Wyposażona jest w innowacyjne urządzenia, które zapewniają wytwarzanie wysokiej jakości mieszanek betonowych i gwarantują utrzymanie powtarzalności wymaganych parametrów. Wysokie standardy produkcji wspierane są dodatkowo przez system zarządzania jakością (ISO 9001) oraz nadzorem technologicznym przez uprawnioną jednostkę naukową.

Beton od wieków był stosowany przy tworzeniu krakowskiej historii. Pozwolił na budowanie trwałych obiektów, które do dziś stanowią o charakterze stolicy Małopolski. Trwałość konstrukcji, monumentalność budowy, niezatarty efekt – to największe atuty, z których przecież słynie każdy element tego niezwykłego miasta.

Dodaj komentarz