Alby komunijne – dlaczego są dobrym wyborem?

Alby komunijne – dlaczego są dobrym wyborem?

Coraz częściej na uroczystościach kościelnych w ramach pierwszej komunii widujemy u dzieci garnitury czy sukienki, które sprawdziłyby się również przy innej okazji. Tradycyjne alby komunijne wciąż jednak są dobrym wyborem, który warto rozważyć podczas decydowania, w co ubrać syna lub córkę na komunię. Mają one liczne zalety, które szerzej omówimy w dalszej części tego artykułu. Zapraszamy!

Alby to uniwersalne, tradycyjne rozwiązanie

Dla wielu osób alba komunijna to jedyny wybór. Garnitury czy sukienki są eleganckie, ale nie mają bezpośredniego związku z pierwszą komunią. Z kolei alba jest już z nią nierozerwalnie związana i od razu pokazuje, z jaką uroczystością mamy do czynienia. Należy pamiętać, że pierwsza komunia ma przede wszystkim charakter religijny, co podkreślają właśnie alby komunijne. Zanim jednak zakupimy jakikolwiek strój, czy to albę, czy sukienkę lub garnitur, warto upewnić się, czy nie ma w tym zakresie jakichś ograniczeń lub planów.

Dziecko zapewne nie będzie się czuło komfortowo, jeśli wszyscy inni będą ubrani w określony sposób, a tylko ono będzie miało innego rodzaju strój. W niektórych przypadkach rodzice nie będą mieli wyboru w kwestii stroju, ponieważ na przykład wymagana będzie alba – swego czasu tak było w większości kościołów, ale obecnie w niektórych miejscach jest już dopuszczalna większa dowolność, stąd też rosnąca popularność zwykłych garniturów i sukienek na komunii.

Istnieją różne rodzaje alb

Warto wiedzieć, że wśród alb komunijnych wyróżnić możemy wiele krojów i fasonów. Niektóre wyposażone są w kołnierz, inne są jego pozbawione. Różni się także wzornictwo na albie i rodzaj oraz jakość zastosowanego materiału. Produkowane są zarówno alby chłopięce, jak i dziewczęce. Wyglądają one bardzo podobnie, ale są stworzone w taki sposób, aby były dla dzieci jak najbardziej komfortowe.

Alby nie należy zakładać na zbyt grubą warstwę ubrań, ponieważ, biorąc pod uwagę, że komunie zwykle organizowane są w miesiące ciepłe, dziecku może po prostu zrobić się duszno. Niekoniecznie w samym kościele, gdzie na ogół jest chłodno, ale choćby w czasie oczekiwania przed nim. Już w domu czy restauracji dziecko będzie mogło zdjąć albę i na przykład założyć marynarkę, jeśli czuć będzie taką potrzebę.

W wyborze stroju na komunię należy uwzględnić preferencje dziecka, ponieważ będzie to jego wyjątkowy dzień i ważne jest, aby czuło się ono dobrze i komfortowo. Oczywiście, z uwagi na powagę sytuacji, nie można pozwolić dziecku wybrać się na pierwszą komunię w dresach czy jeansach, ale powinno ono mieć coś do powiedzenia na temat tego, czy wybrana ma być alba, czy garnitur.

Dodaj komentarz