Jak parzy się herbatę w różnych częściach świata?

Jak parzy się herbatę w różnych częściach świata?

Herbata podbiła kubki smakowe ludzi na wszystkich kontynentach. Wydawać by się mogło, że parzenie herbaty to czynność prozaiczna, która zawsze przebiega w ten sam sposób. Nic bardziej mylnego. Wiele narodowości przykłada ogromną wagę do metod parzenia herbaty i dba o zachowanie tradycyjnych rytuałów. W jaki sposób przygotowuje się herbatę w różnych krajach?

Five o’clock, czyli herbatka po angielsku

Narodowością, która szczególnie kojarzy się z zamiłowaniem do herbaty, są Anglicy. Dawniej obowiązkowym punktem każdego popołudnia statystycznego Anglika była herbata o godzinie piątej, a wiele z nich kontynuuje tę tradycję do dzisiaj. Brytyjczycy preferują mocną, aromatyczną herbatę z dodatkiem mleka, albo śmietanki.

Metoda parzenia angielskiej herbaty nie jest skomplikowana. Należy wykonać napar herbaty z ilości łyżeczek suszu równej ilości planowanych filiżanek herbaty plus jedna łyżeczka. Do filiżanek najpierw należy wlać mleko lub śmietankę, a dopiero później wlewać herbatę.

Turecka herbata

Najwięcej herbaty na świecie wypijają Turcy. W tym kraju przeważnie pija się bardzo mocną i bardzo słodką herbatę, przygotowywaną na bazie wcześniej zaparzonej esencji.

Do zaparzenie tureckiej herbaty potrzebny jest specjalny dwuczęściowy czajniczek. W górnej części znajduje się miejsce na esencję, a w dolnej na wodę. Proces parzenia należy zacząć od umieszczenie suszu w górnej części i zalania go niewielką ilością wody. Podczas podgrzewania w dolnej części wytwarza się para, która ogrzewa susz herbaty. Kiedy woda się zagotuje, należy zalać susz wrzątkiem, a następnie po raz kolejny napełnić dolną część czajniczka wodą.

Japoński ceremoniał picia herbaty

Japończycy nie tylko delektują się smakiem herbaty, a wręcz celebrują cały proces jej przygotowywania i spożywania. Ulubiona herbata Japończyków do zielona matcha.

Japoński herbaciany ceremoniał zaczyna się od roztarcia matchy w moździeżu przez mistrza. Kolejnym krokiem jest przesypanie proszku do kulistego czajniczka lub miseczki, która musi być podgrzana do temperatury 60 stopni Celsjusza. Następnie matchę zalewa się wodą w temperaturze mieszczącej się w przedziale między 50 a 60 stopni Celsjusza, ubija bambusową trzepaczką i podaje do degustacji uczestnikom ceremoniału.

Dodaj komentarz